Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Süet ayakkabıların temizliği de en az kalitesi ve kişide nasıl durduğu kadar önemlidir. Bakımsız ve kirli ayakkabılar, şık bir ayakkabıyı dahi kötü gösterebilir. Bir çok kişi tarafından alıcı bulan son zamanlarda bir hayli moda olan süet ayakkabı, çoğu zaman temizliğinin zor olmasından ötürü tercih edilmemektedir.

Çamura bulaşmış, tozlanmış veya yağmurda ıslanmış süet ayakkabının temizliğinin bir hayli zor olduğu ve bir daha tekrar eski halini almayacağı düşünülür. Halbuki bir takım yöntemler sayesinde, kirlenmiş süet ayakkabı kolaylıkla temizlenebilir.

Süet Ayakkabı Temizleme Yöntemleri

1)Ayakkabıyı Kurutun

Islanmış veya çamura bulaşmış süet ayakkabınız mı var? O halde ilk olarak ayakkabının kurumasını bekleyin. Güneş görmeyecek, oda sıcaklığındaki bir yere ıslak haldeki ayakkabılarınızı bırakın. Ayakkabınızı kurumaya bırakmadan evvel, ayakkabıda şekil bozuklukları oluşmaması için içine bez, havlu veya kağıt havlu koymanız tavsiye edilir.

2)Süet Fırçayla Kurumuş Kirleri Temizleyin

Ayakkabının kuruduğundan emin olduktan sonra ayakkabıcılardan temin edebildiğiniz süet fırçası yardımıyla, kurumuş kirleri fırçalayarak temizleyin. İlla süet fırçası olması şart değildir, tel fırça da kullanılabilir.

NOT: Ayakkabının şeklinin bozulmaması için fırçalama işlemi tek yöne doğru yapılmalıdır.

3)Süet Koruma Spreyi Sıkın

Lekeler temizlendiyse, yine ayakkabı mağazalarından temin edebileceğiniz süet koruma spreyini ayakkabınıza doğru sıkın. Şayet leke kaldıysa, spreyden önce süet silgisi ile yavaş yavaş kalan kirleri temizleyip sonra spreyi uygulayın.

4)Süet Ayakkabınızı Düzenli Olarak Temizleyin

Süet ayakkabınızda sürekli kir olmasına gerek yoktur. Normal şartlarda da düzenli olarak süet ayakkabınızı temizlemeniz, ayakkabının her zaman daha şık görünmesini sağlayacaktır. Ayakkabılarınızı kaldırmadan evvel süet fırçası ile temizleyin, süet koruyucu spreyinizi sıkın. Düzenli olarak temizlik yapılması, uzun ömürlü ve hoş görünümlü süet ayakkabılarınızın olmasını sağlayacaktır.

Süet Ayakkabı Temizliğinde Alınabilecek Önlemler

Süet ayakkabı temizliğinin yanı sıra, ayakkabının kirlenmesinin ve şeklinin bozulmasının önlenmesi için bir takım şeylere dikkat etmekte fayda vardır.

  • nemli, yağmurlu havalarda süet ayakkabı tercih etmeyin
  • saç spreyi, parfüm, kolonya, deodorant gibi yoğun kimyasal ürünleri süet ayakkabı üstünde kullanmayın.
  •  ayakkabıyı güneş ışığı gören bir yerde bırakmayın
  • ayakkabınız ıslakken, fırçalamayınız
  • süet fırçası kullanırken, tek yöne doğru uygulayın
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ