Tavuk Göğsü Düdüklüde Kaç Dakikada Haşlanır?

Tavuk Göğsü Düdüklüde Kaç Dakikada Haşlanır?

Tavuk eti genel olarak en çabuk haşlanan ettir. Kırmızı et ile kıyaslandığında bir de düdüklü tencerede haşlandığı zaman, haşlanma süresi oldukça kısalmaktadır.

Tavuk Göğüsü Düdüklüde Kaç Dakikada Haşlanır?

Düdüklü tencerede haşlanan tavuk etinin haşlanma süresi normal tencereye göre oldukça kısalmaktadır. Normal bir şekilde haşlanan tavuk eti yaklaşık olarak yarım saat ile 45 dakika arasında haşlanıyorken, düdüklü tencerede ise bu süre 20 dakikaya kadar inebilmektedir.

Tavuk göğsü tavuk etinin en diri ve yumuşak yeridir. Kemiksizdir ve sadece etten oluşmaktadır. Haşlama esnasında düdüklü tencere içerisine tavuk etini iki parmak geçecek kadar su ekleyip bu şekilde kaynatmanız gerekmektedir.

Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?

    1. Öncelikle satın aldığınız tavuk göğsünün yeterince hijyenik olmadığını, üzerine tüy olabileceğini unutmamalısınız. Bu yüzden paketinden çıkardıktan sonra yıkamanız gerekmektedir
    2. Yıkadığınız tavuk göğüslerini tencereye koyduktan sonra, yukarıda da belirttiğimiz gibi üzerini iki parmak geçecek şekilde su ile doldurmalısınız. Bir tutam tuz atıp karıştırdıktan sonra ise ocağın altını yakabilirsiniz.
    3. Kısık ateşte değil, hararetli ateşte haşlamanız gerektiğini de hatırlatmak isteriz. Düdüklü tencerenin düdüğü ötmeye başladığı zaman ise tencerenin altını kısabilirsiniz.

Tavuk Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Tavuk etinin son kullanma tarihini geçmediğinden kesinlikle emin olmanız gerekmektedir. Son kullanma tarihi geçmiş olan ürünler kişilerin sağlığını kolaylıkla bozulabilmektedir.
  • Marketlerde ya da et satılan kuruluşlarda etler daima soğutucu dolapların içerisinde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Alacağınız tavuk etinin de doğru bir şekilde muhafaza edilmiş olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Tavuk eğer güneş ışığında ya da oda sıcaklığında bekletiliyor ise kolaylıkla bozulmuş olabileceğini düşünebilirsiniz.
  • Etin ambalajının açılmadığına ya da yırtık olmadığına emin olmanız gerekmektedir. Ambalajı açılmış olan etler de kısa süre içinde hava ile temas ettikleri için bozulabilmektedir.

Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Kırmızı et ya da beyaz et, doğru bir şekilde muhafaza edilmemesi durumunda kolaylıkla bozulabilir ve bozulduğu ise genelde çok basit yöntemler ile tespit edilebilmektedir. Bir etin bozuk olup olmadığını anlamak için ilk dikkat edilmesi gereken nasıl saklandığıdır. Eğer yeterince özen gösterilmeden hava ile temas edecek biçimde buzdolabına konmuş ve 1 günden fazla bir süre bu şekilde bekletilmiş ise kesinlikle bozulmuştur.

Etin bozulmasını anlayabileceğiniz diğer yöntemler ise koku ve görüntüdür. Yukarıda da söylediğimiz gibi beyaz et de kırmızı et de hemen hemen aynı bozulma belirtilerini göstermektedir. Tavuk etini ilk önce koklamanız gerekmektedir. Eğer burnunuzu rahatsız eden kötü bir koku alıyorsanız, kolaylıkla bozuk olabileceğini düşünebilirsiniz. Yine bir diğer belirtilerde de görüntülerde değişiklikler gözlemlenmektedir. Fakat bozulmalarda ilk belirti daima kokudur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ