Elma Sirkesi Ne Zaman Süzülür?

Elma Sirkesi Ne Zaman Süzülür?

Elma sirkesinin yapılış süreci oldukça sabır isteyen bir süreçtir. Yaklaşık olarak 3 hafta kadar bir bekleme sonrasında, süzme işlemi gerçekleştiğinde sirkeniz de hazır hale gelecektir. Fakat bu süreçte sirkeye herhangi bir şekilde müdahale etmemek de oldukça önemlidir.

Elma Sirkesi Ne Zaman Süzülür?

  • Sirke yaparken kullandığınız malzemelerin her zaman doğal olmasına ayrıca özen göstermeniz gerekmektedir. Çünkü sirke zaten doğal bir üründür, doğal bir yapılışı vardır ve içeriğinde kullandığınız malzemelerinde bir o kadar doğal olması gerekmektedir. Sirke yaparken öncelikle doğal, ilaçsız ve taze elmaları tercih etmeniz gerekmektedir. Daha sonra bu elmaları dilimleyerek sirke yapacağınız kavanozun yarısına kadar doldurmalısınız. Elmaların üzerine ise içme suyu dökerek, kavanozun kapağı ile su arasında 3-4 parmak ara bırakmaya özen göstermeniz gerekmektedir.
  • Sirke de aslında aynı yoğurt mantığı ile ilerlemektedir. Eğer elinizde varsa sirke anası ya da bir çay bardağının yarısı kadar ev sirkesi ilave etmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ise kavanozun üzerini tülbent ve lastik kullanarak kapatın. Artık sirke için bekleme süreci başlamış oluyor. Fakat bu bekleme sürecinde mümkün olduğunca kavanozun bulunduğu alanın güneş ışığı almayan kuytu bir yer olmasına dikkat etmelisiniz. Yine kavanozun üzerine yaptığınız tarihi de yazarsanız, bu bekleme süresini de karıştırma ihtimaliniz tamamen ortadan kalkacaktır.
  • Elma sirkesini her gün temiz bir kaşık kullanarak en az bir kez karıştırmanız gerekmektedir. Bu 3 haftalık süreç zarfında elma ve sirke anası çökmeye başlayacak. Çöktüğünde ise sirke anasını bir kaşık yardımıyla almalı ve daha sonrasında tülbent kullanarak süzmelisiniz. Süzdükten sonra kesinlikle tadına bakmanız gerektiğini de hatırlatalım, keza tadı yumuşak ise sadece sirke kısmını tekrar kavanoza dökmelisiniz ve bir süre daha bekletmelisiniz. Eğer sertleşmiş ise de şişelere doldurarak serin ve kuru bir yerde rahatlıkla muhafaza edebilirsiniz.

Elma Sirkesi Yaparken Uygulanabilecek Püf Noktalar

  • Elma sirkesi için kullanacağınız elmaların tatlı, doğal ve ilaçsız olmasına özen göstermelisiniz.
  • Elmaları kavanozun içine doğrarken çekirdek ya da kabuğunu ayıklamanıza gerek yoktur. Tümü ile birlikte atabilirsiniz. Yine elmalarınızı yıkadıktan sonra bırakın doğal bir şekilde kendi kendine kurusun. Herhangi bir müdahale de bulunmayın.
  • Elma sirkesi için her zaman içme suyu kullanmalı ve yine kullandığınız kavanozun kesinlikle hijyenik cam bir kavanoz olmasına özen göstermelisiniz.
  • Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, eğer yapımında sirke kullanacaksanız, bu sirkenin %100 doğal olması gerekmektedir. Mayalama işleminde hem doğal sirke hem sirke anası kullanmanıza gerek yoktur. Hangisi varsa birini kullanmanız kafidir.
  • Elmalar suyun altına çökene kadar her gün karıştırmak haricinde herhangi bir müdahalede bulunmamalısınız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ