Vücutta Elektrik Çarpması Hissi

Vücutta Elektrik Çarpması Hissi

Vücudun çeşitli bölgelerinde oluşabilen fizyolojik ağrılar, “vücutta elektrik çarpması hissi” şikayetine neden olabilmektedir. Bu ağrılar kimi zaman çok şiddetli sancılara dönüşebilmekte ve kişinin yaşamını olumsuz açıdan etkileyebilmektedir.

Sanki bir elektrik aletine dokunulmuş gibi oluşan elektrik çarpması hissi genellikle sinir uçlarındaki baskıdan veya sinir hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Sinir uçlarına uygulanan baskının artmasından kaynaklı elektrik çarpması hissi, neredeyse herkes tarafından yaşanabilen ve kısa süreli bir hadisedir. Özellikle sinyal iletiminden sorumlu sinirlerin duyarlılığını yitirdiği, yaşlılık döneminde; “vücutta elektrik çarpması hissi” şikayetine daha çok rastlanmaktadır.

Vücutta Elektrik Çarpması Hissi Neden Olur?

Sinirlere Uzun Süre Baskı Uygulanması

Sinir uçlarına doğru uzun süre baskı uygulanması; vücutta elektrik çarpması hissi veya uyuşma/karıncalanma sorunun en bilindik nedenlerinden biridir. Bu sebepten kaynaklı ağrılar genellikle kısa süreli ve şiddetli hissedilmektedir. Daha çok el ve ayak uçlarında görülür.

Diyabetik Nöropati 

Vücutta elektrik çarpması hissi şikayetine, diyabetik nöropati rahatsızlığı olan kişilerde sık rastlanmaktadır. Kandaki şeker oranı normalde olmasından fazla olan diyabet hastalarında, el ve ayak uçlarında karıncalanma sorunu fazlaca görülebilmektedir.

Sinir Hastalıkları

Hissedilen elektrik çarpıntısı veya karıncalanma/uyuşma kimi zaman sinir hastalıklarının işaretçisi olabilmektedir. Sürekli tekrar eden karıncalanma sorunu, kesinlikle göz ardı edilmemeli altında yatan nedenin teşhisi ve tedavisi için mutlaka uzman doktora başvurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Efe Kaya dedi ki:

  Uyuyamıyorum böyle gözlerimi kapatıyorum bir kaç dakika sonra elektrik çarpıyor gibi oluyor birden kalkıyorum nedenini bilmiyorum kafayı yemek üzereyim 1 aya yakındır böyle yapıyor her gece değil ama 3-5 günde bir kulaklarımda basınçta oluyor bu olay bir kaç saniye sürüyor. Bir kaç madde kullandığım için mi bilmiyorum sorunlarım var pisikolojik mi bilmiyorum.

  1. sonhaber dedi ki:

   şikayetinizle ilgili bir an önce uzman hekime görünmenizi tavsiye ediyoruz.

 2. Emine duygu dedi ki:

  Benimde birden ayaklarımda oluyor ve ayağım titriyor bundan farklı birşey

BİR YORUM YAZ