Yumurta Kokusu Nasıl Çıkar?

Yumurta Kokusu Nasıl Çıkar?

Yumurta birçok mutfakta olmazsa olmaz gıdalardan biridir. Protein anlamında oldukça zengin olan yumurta neredeyse herkes tarafından her gün tüketilen besinlerden biri olarak mutfaklarda yerini almaktadır. Türk mutfağında daha çok kahvaltılarda kullanılan yumurtaları çeşitli yemeklerin içinde de kullanmak mümkündür. Bu kadar geniş bir kullanım alanı olmasına ve lezzet olarak sevilen bir besin olmasına rağmen sevilmeyen bir yönü de bulunmaktadır. Yumurta sevmeyen kişilerin de birçoğunun sebebi yumurtanın kokusudur.

Doğru yöntemlerle pişirilmediği takdirde eve sinen yumurta kokusu can sıkıcı bir hal alır. Bunun yanı sıra tüketim sıklığı ortam koşulları gibi farklı etkenlerde bulunmaktadır. Yumurtanın kokmasının temelinde yatan sebep ise içinde bulundurduğu besinlerin atomları ve bunların birbiri ile oluşturduğu tepkimelerdir.

Yumurta Kokusunu Giderme Yöntemleri

1-)Fazla Pişirmeme Yöntemi

Yumurta kokusunu doğru pişirme şekilleri ile önlemek mümkündür. Yumurtalar fazla pişirildikleri zaman koku ortaya çıkarırlar. Ne kadar çok pişirilirse koku yoğunluğu da buna göre artar. Bu nedenle yumurtayı haşlamayı düşünüyorsanız ateşe koymak yerine kaynar suyun içinde bekleterek de pişirebilirsiniz.

2-)Soğuk Su Yöntemi

Soğuk su, yumurta kokusu üzerinde etkili olan maddelerden biridir. Bunun için pişmiş olan yumurta soğuk suyun altına tutmak gerekir. Kısa bir süre akan soğuk suyun altında bekletilen yumurtaların kokusu bekletilme süresine göre azlık gösterir.

3-)Karbonat Yöntemi

Mutfaklarda birçok derde deva olan maddelerden biri de karbonattır. Kullanım alanı oldukça geniş olan karbonat yumurta kokusunu çıkarmak için de kullanılır. Bu yöntemi uygulamak için yumurta kokusu olan odayı kapatarak kokunun diğer odalara yayılmasını önleyin.

Daha sonra odada bulunan tüm pencereleri açın. Tüm bu uygulamaların ardından ise odanın her köşesine birer kase yerleştirin. Her kasenin içine bir miktar karbonat ekleyin ve bu şekilde yumurta kokusunun yoğunluğuna göre bekleyin. Karbonat koku emme özelliği ile odadaki yumurta kokusunu çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

4-)Kum Yöntemi

Çok fazla bilinen bir yöntem olmamasından dolayı pek kullanılan bir yöntem değildir. Ancak kum da koku giderme konusunda etkili olan maddelerden biridir. Yumurta kokusunu çıkarmak için kum yöntemini kullanmak istiyorsanız, öncelikle odada bulunan kapıları kapatın ve tüm pencereleri açın. Daha sonra bu odanın içerisinde yerlere kum serpin. Ya da kapların içine de koyabilirsiniz.

Ancak yere serpmek özellikle de yere yumurta düşmesi sonucu oluşan kokularda daha etkili sonuçlar verir. Bu yöntemi yere serperek uygulamak istiyorsanız eğer kumları serptikten sonra koku kaybolana kadar bekleyin. Bu süre kokunun oluşum şekline ve yoğunluğuna göre farklılık gösterecektir. Yeterince bekleyip koku kaybolduktan sonra ise tüm yüzeyi elektrik süpürgesi ile iyice süpürün. Bu işlemin ardından hem kokudan hem kumdan eser kalmayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ