Anne Sütü Sağıldıktan Sonra Ne Kadar Bekletilmeli?

Anne Sütü Sağıldıktan Sonra Ne Kadar Bekletilmeli?

Anne sütü diğer sütlere nazaran bakteri üretimine karşı daha dirençli olduğu araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Anne sütünün bakteri üretimine dirençli olması ise daha uzun süre saklanmasına olanak sağlamaktadır. Oda sıcaklığında yaklaşık olarak 10 saat herhangi bir bozulma meydana gelmeden bekletilebilmektedir.

Anne Sütü Sağıldıktan Sonra Ne Kadar Bekletilmeli?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, anne sütü diğer canlı sütleri ile kıyaslandığında çok daha uzun süre muhafaza edilebilmektedir. Fakat anne sütü her ne kadar uzun süre dayanıklı olsa da, muhafaza edilen ortam ve kaplar yeterince hijyenik değilse, bozulma süresi de bir o kadar kısaltmaktadır.

Anne sütü hem elle hem de makine ile olmak üzere iki şekilde sağılabilir. Günümüzde rahatlıkla kullanabilir olmasından dolayı özellikle makineler tercih edilse de, aynı zamanda bu durum ufak bir tehdit de oluşturmaktadır. Bu tehdit ise hijyendir. Sütü sakladığınız kaplar, sağdığınız makinenin her kullanımda muhakkak doğru bir şekilde temizlenmiş ve hijyenik olması gerekmektedir. Böyle bir durumda anne sütünü oda sıcaklığında 10 saat, buzdolabında 72 saat, dondurulup çözdürüldükten sonra ise maksimum 24 saat içinde saklanabilir ve bu süre zarflarında ise tüketilmesi gerekmektedir.

Anne Sütünün Saklanma Süreleri

  • Biraz önce belirtmiş olduğumuz gibi oda sıcaklığında kapalı ve hijyenik bir kap içerisinde direkt olarak güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde 10 saat saklayabilirsiniz.
  • Buzdolabınızın dondurucu kısmında -2 derece ila -7 derece arasında 3 hafta kadar dondurabilir.
  • Yine anne sütünü varsa derin dondurucunuzda -18 derece olacak biçimde, 6 ay saklayabilirsiniz.

Anne Sütü Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Dondurduğunuz bir sütü çözdürdükten sonra kesinlikle tekrar kullanmayın. Bu sadece süt için değil, her besin için böyledir. Bu tür durumlar bakteri üretimini hızlandırdığı için zehirlenmeye de sebep olabilmektedir.
  • Yine dondurup çözdürdüğünüz sütü 1 saati aşan sürelerde oda sıcaklığında bırakmamanız gerekmektedir. Bu da ısı değişiminden dolayı bakteri üretimini hızlandırabilmektedir.
  • Sütü muhafaza ettiğiniz kapların her zaman %100 hijyenik olmasına ve cam veya doğal plastik kaplarda saklamaya özen göstermelisiniz. Aynı şekilde süt poşetleri dediğimiz poşetler içerisinde de sütünüzü rahatlıkla muhafaza edebilirsiniz.
  • Süt sağmadan önce her zaman ellerinizi yıkamalısınız ve kirli bir ortamda bu işlemi yapmamaya özen göstermelisiniz.

Yeni doğanlarda ilk 6 ay anne sütü almak oldukça önemlidir. Bebeğin büyüme evresinde, gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlamasına ve özellikle ileriki zamanlarda çıkabilecek hastalıklarında meydana gelmesini engellemektedir. Bebekler ilk 6 ay enfeksiyonlara açık halde bulundukları için anne sütünün içinde bulunan protein ve vitaminler, bebeğin bu dış tehditlerden korunmasını sağlayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ