Aşırı Ekşi Turşuyu Nasıl Kurtarabilirim?

Aşırı Ekşi Turşuyu Nasıl Kurtarabilirim?

Turşunun aşırı ekşi olması tamamen yapılışından kaynaklanmaktadır. Aşırı miktarda limon ya da sirke konması sonucunda turşu olması gerekenden fazla olabilmektedir. Fakat fark edildiği zaman bazı yöntemler kullanılarak kolaylıkla halledilebilir bir durumdur.

Aşırı Ekşi Turşuyu Nasıl Kurtarabilirim?

Ekşi olan turşuyu hafifletebilmek için kullanabileceğiniz yöntemleri aşağıda yazdık. Bu adımları takip ederek turşunuzu aşırı ekşilikten olması gereken tada çevirebilirsiniz.

1-)Su Ekleyin

Turşunuzun olduğu kap içerisindeki suyu yarıya kadar boşaltın ve temiz su ile tuz ekleyerek baştan turşu suyu elde edin. Böylece turşunuzun ekşiliği de olması gereken kıvama dönecektir. Fakat bu uygulamayı yaparken oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir. Genel olarak tuz miktarı az kalırsa turşunuz eriyebilir, fazla olursa aynı işlemi tekrarlamanız gerekebilir. Bu yüzden su ve tuz oranlamasını iyi yapmak gerekmektedir.

2-)Tekrar Turşu Kurun

Çoğu kişinin bilmediği ya da yapmaktan çekindiği bu yöntemde de su eklemekten daha fazla zaman harcanmaktadır fakat etkili bir sonuçtur.

Burada öncelikle kap içerisindeki turşuları ayrı bir kap içerisine alarak, hangi sebzeden turşu yapacaksanız onları yıkayıp hazırlamalı ve boş olan turşu suyu kabına yerleştirmelisiniz. Yani aslında olan turşu suyu ile baştan turşu kuracaksanız. Salatalık, lahana, biber artık hangi malzemeyi ekleyeceğiniz size kalmış. Bir bölümü yeniden kurduktan sonra ayrı bir kap içerisinde bekleyen turşularınızı da üstte kalacak şekilde yerleştirin. Böylece aşırı limon ya da sirkeyi yeni koyduğunuz salatalıklar emecektir.

Turşu Aşırı Tuzlu Olduğunda Ne Yapılmalıdır?

1-)Lahana Doğrayın

Lahana turşudaki tuz miktarını dengelemek için kullanabileceğiniz sebzelerden biridir. Burada öncelikle lahanaları çok küçük olmayacak şekilde doğramanız gerekmektedir. Daha sonrasında ise hepsini aynı anda koymayacak şekilde lahanaları turşu bidonunun içine koyun. Altlara doğru gitmesi oldukça önemlidir bu yüzden uzun bir çubuk ya da şiş yardımıyla lahanaları aşağıya doğru itmelisiniz. Bir süre bu şekilde bekledikten sonra turşunuzun tuzu olması gerektiği hale gelecektir.

2-)Havuç Doğrayın

Yine yukarıda yazmış olduğumuz gibi, turşunun içine lahana yerine havuç hatta patates de koyarak tuz oranını dengeleyebilirsiniz. Fakat burada özellikle havuçlarınızı jülyen şeklinde doğrarsanız, daha kısa sürede sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

Turşu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Turşuyu limon ya da sirke kullanarak yapmak tamamen sizin damak zevkinize kalmıştır. Fakat şu bilinmelidir ki, limon ya da limon tuzu yanlışlıkla fazla konulduğu zaman turşunun ekşiliği aşırı miktarda olabilir. Fakat sirkede çok aşırı miktarda koymadıkça, ekşiliği rahatsız edici boyuta uzanmamaktadır.
  • Tuz, limon, su oranlamasını her zaman doğru bir şekilde ayarlamak gerekmektedir. Turşunuz yukarıda da belirttiğimiz gibi aşırı tuzlu ya da ekşi olabilir.
  • Turşu yaparken kullanacağınız sebzelerinizin kesinlikle taze olması gerekmektedir. Aksi halde turşunuz çabuk eriyecektir.
  • Turşu yapmadan önce sebzelerin iyice yıkandığından ve kirli olmadığından emin olmanız gerekmektedir.
  • Turşu yaparken kullanacağınız su içme suyu olmalıdır. Çeşme sularının içindeki organizmalar turşunuzun çabuk bozulmasına sebep olabilmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ