İncir Sütü Yakar mı?

İncir Sütü Yakar mı?

İncir sütü direkt olarak deri ile temas ettiğinde yakıcı etkisi bulunmaktadır. Faydaları bulunsa da, incirin içeriğinde bulunan maddeler çoğu kişi üzerinde alerjik etki yapabilmektedir. Bu yüzden alerji testi yaptırmadan herhangi bir şekilde incir sütü kullanmanızı önermeyiz.

İncir Sütü Yakar Mı?

İncir sütünün içinde bulunan protein, çoğu zaman vücut için zararlı olarak algılanması sonucunda alerjik reaksiyonlara sebep olur. Bu tür durumlarda incir vücuda çok ciddi zararlar vermiyor da olsa, eğer alerjiniz varsa cildiniz de ya da diğer organlarda kısa süreli problemlere sebep olabilmektedir. Bu yüzden bilhassa tüketilmeden önce test yapılmasını önermekteyiz.

İncir sütünün vücuda verdiği en bilinen zararlarından biri de yakıcı olmasıdır. İçinde yoğun miktarda incir özü barındıran sabunlar, kremler ya da incir sütünün direkt olarak kendisini cilde sürmek, ciltte yanıklara, kızarıklıklara ve şişkinliğe sebep olmaktadır. Bu tür durumlar cildin hassasiyetine göre kalıcı olabileceği gibi böyle bir durum ile karşılaşıldığında ilk yapılması gereken en yakın sağlık kuruluşuna giderek uzman bir doktor tarafından tedavi olmaktır.

İncir Sütü Cilde Sürülür mü?

İncir sütü cilde sürülebilir. Fakat denemeden önce yukarıda da belirttiğimiz gibi alerji testi yaptırmanız daha doğru olacaktır.

Genel olarak baktığımızda incir, cilde oldukça faydalı bir meyvedir. Özellikle son zamanlarda cildi gençleştirdiği düşüncesi ile bir çok güzellik merkezinde incir maskesi tedavisi uygulanmaktadır. Fakat cildi gençleştirmesi biraz abartı dursa da, ciltte daha sağlıklı bir görüntü yarattığı ve cildin yaşlanmasına sebep olan hücrelerin işlevlerini yavaşlattığı oldukça bilinen bir gerçektir. Yani hiçbir şekilde incirin bünyenizde alerjik bir etki yaratmayacağından eminseniz böyle bir ürünü kullanmak cildinizin daha iyi gözükmesine sebep olacaktır.

İncir sütü kullanımında her ne kadar alerjiniz olmasa dahi aşırıya kaçmamak önemlidir. Çünkü fazla incir sütü de ciltte geçici de olsa problemlere sebep olabilmektedir.

İncir Sütünün Cilde Zararları Nelerdir?

İncir tüketirken tam olarak olgunlaşmış olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Olgunlaşmamış incir tüketimi, içinde hala süt bulundurduğu için ağız içi yaralara sebep olabilmektedir. Bunun dışında, incir sütünün yukarıda da bahsetmiş olduğumuz ciddi cilt problemlerine sebep olmaktadır. Bu cilt problemlerinden bahsedecek olursak;

  • Ciltte meydana gelen kızarıklıklar,
  • Ciltte şişkinlik,
  • Ciltte hassasiyet ve buna bağlı olarak doğabilecek yaralar,
  • Ciltte sürekli bir kaşıntı isteği ve yine buna bağlı olarak gelişen yaralar,
  • Hassas ciltlerde kalıcı izler,
    gibi problemlere sebep olabilmektedir. İncir sütünü her zaman az miktarda kullanmanız bu yüzden oldukça faydalı olacaktır.

İncir Sütünün Ciltteki Etkileri

  • Ciltte oluşmaya başlayan yaşlanma belirtilerini yavaşlatır.
  • Cildin daha dinç görünmesini sağlar.
  • Ciltte ki yorgunluk belirtilerini ortadan kaldırır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ