Aşure Sulu Olursa Ne Yapılır?

Aşure Sulu Olursa Ne Yapılır?

Aşurenin sulu olması sık karşılaşılan sorunlardan birisidir. Aşure yaparken dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Çok zor bir tatlı olarak görülen aşure ülkemizin geleneksel tatlı türlerinden birisidir. Aşure tatlısının oldukça eski bir geçmişi vardır. Eski bir inanışa göre Nuh Peygamber’in karaya ayak bastıktan sonra elinde kalan son erzaklar ile yaptığı bir tatlı olan aşure her yıl belirli dönemlerde yapılan bir tatlı olarak bilinmektedir. Aşure yapıldıktan sonra diğer bir özelliği ise komşulara, yakınlara dağıtılmasıdır.

Aşure halk arasındaki dostluğu birleştiren, pekiştiren bir tatlı türü olarak çok tercih edilmektedir. Her yıl yapılan ve dağıtılan aşurenin fazla sulu olması ya da katı olması durumunda ise belirli yöntemler tercih edilmelidir. Fazla sulu olan aşurenin ocakta bir süre daha kaynatılması ve içine katılacak malzemenin çoğaltılması iyi bir yöntem olacaktır.

Aşurenin fazla katı olması durumunda ise biraz su katılarak yeniden pişirilmesi en uygun yöntem olacak ve aşure daha kıvamlı bir hale gelecektir.

Aşure Yaparken Önemli Püf Noktalar

Aşure yapmak sanıldığı kadar kolay bir tatlı türü değildir. Birçok farklı maddenin karıştırılması ile yapılan aşurenin kıvamının tutturulması, renginin ve katılacak maddelerin birbiri ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.

1-)Aşurenin Rengi

Aşure yaparken dikkat edilecek unsurlardan birisi aşurenin rengidir. Aşurenin açık renk olması daha çok tercih edilir bir renk türüdür. Aşurenin güzel bir renkte olması için içine biraz buğday katılması daha uygun bir seçim olacaktır. Nişasta kullanımı genellikle aşureye istenilen rengi vermemektedir.

2-)Aşurenin Kıvamı

Aşurenin belirli bir kıvamda olması da önemlidir. En ideal aşure kıvamı ne çok sulu ne de çok katı olmasıdır. Bunu yapabilmek için aşureye katılacak olan su ve buğday miktarı çok önemlidir. Aşurenin iyi kıvamda olabilmesi için içine katılacak tüm malzemelerin ideal bir ölçüde pişmiş olmasına dikkat edilmelidir.

Aşure İçine Neler Katılır?

Aşure içine çok çeşitli bakliyat eklemek mümkündür. Aşurenin olmazsa olmaz malzemeleri arasında buğday, nohut, nar, badem, fındık, fıstık ve nohuttur. Bunun yanı kuru üzüm vb. çerezlerin de aşureye büyük tat verdikleri bilinmektedir.

Aşure Ne Kadar Bekletilmeli?

Aşure yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi aşurenin ne kadar bekletileceğidir. İçinde çok fazla madde olan aşurenin çok fazla soğumadan servis edilmesi uygun olacaktır. Çok fazla soğuyan aşure muhallebi kıvamına geleceği için ılık olarak servis edilen aşure çok daha lezzetli olacaktır. Aşurenin ılık kalması için üzerine kalın bir bez örtebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ