Balık Temizlemenin Püf Noktaları

Balık Temizlemenin Püf Noktaları

Sağlık için haftada iki kez tüketilmesi önerilen balık, sinir sisteminizin daha sağlıklı çalışmasını sağlayan bir besindir. Zengin omega 3 içeriği ve vitamin-mineral deposu olan balık, üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde kolaylıkla bulanabilen bir gıdadır. Özellikle kış aylarında tüketilmesi önerilen balık zeka, sinir sistemi, büyüme, gelişme, öğrenme ve hafıza için oldukça yarayışlı bir besin olması açısından yaş ayrımı gözetmeksizin her birey tarafından tüketimi önerilmektedir.

Küçük, büyük, pullu, pulsuz pek çok çeşidi bulunan balıkların temizleme yöntemi de cinsine göre değişmektedir.

Balık Temizleme Yöntemleri

1-)Küçük ve Pulsuz Balık Temizleme Yöntemleri

Oldukça basit olan bu yöntemde elleriniz ve akan bir su size yardımcı olacaktır. Hamsi gibi küçük ve pulsuz olan balıkları temizlerken balığın karnında en yumuşak yerlerden biri olan kuyruğa yakın yerden parmağınızı balığın karnına sokarak iç organlarını çıkartınız ve bol su ile durulayınız. Yapacağınız yemek çeşidine göre isteğe göre kılçıklarını da elleriniz ile kolaylıkla sökebilirsiniz.

2-)Orta Boy ve Pulsuz Balık Temizleme Yöntemleri

Orta boy ve kılçıksız balıkları temizlerken bir bıçaktan yardım alabilirsiniz. Yine balığın en yumuşak yeri olan karnının kuyruğa yakın yerinden bıçak ile balığı yardıktan sonra iç organlarını ayıklayınız ve bol su ile iyice yıkadıktan sonra solungaçlarını da kesiniz. Temizleme işleminde dikkat edeceğiniz nokta ise balığın içinde zar ve kan pıhtısının kalmamasıdır.

3-)Pullu Balık Temizleme Yöntemleri

Pullu balıkları temizleme yönteminin en kolayı bu işi bir balıkçıdan yapmasını rica etmek olacaktır
Ancak evde temizlemek isteyenler için de keskin olmayan bir bıçak ile balığın pullarının tersine, kuyruktan baş kısmına doğru bıçağı balığa sürtünüz. Bıçağın keskin olmaması ile balığın etine zarar vermeyen bu yöntemde balıkta pul kalıp kalmadığını elinizle kontrol ettikten sonra keskin bir bıçak ile balığın karnını yarıp iç organlarını temizleyiniz. Solungaçlarını da temizlediğiniz balığı bol su ile yıkayıp iç zarından ve kan pıhtılarından da kurtulunuz.

Öneriler

  • Balık alırken öncelikle tazeliğine dikkat ediniz. Bozuk balık hemen zehirlenmenize sebep olarak sağlığınızı tehdit eden bir faktör haline dönüşebilir.
  • Balık alırken solungaçlarının kırmızı olmasına, gözünün canlı olmasına, pullarının parlak ve diri durmasına, elinizle bastırdığınızda etinin içine göçüp kalmamasına ve yüzeyinin salyalı bir yapıda olmamasına dikkat ediniz.
  • Balığınızı temizlemeden önce 1-2 saat kadar buzdolabınızda dinlendirmeniz temizleme işleminde size kolaylık sağlayacaktır.
  • Küçük balıkların daha lezzetli olmasını sağlamak için temizledikten sonra tuzlu bir suda bekletiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ