Banka Borçları Kaç Yılda Silinir?

Banka Borçları Kaç Yılda Silinir?

Banka borçları, icra iflas kanununa göre 20 yıl kadar bir süre ile takip edileceğini söylemektedir. Fakat geçmiş zamandaki gibi kişi borçlarından dolayı kesinlikle hapse atılmamaktadır.

Banka Borçları Kaç Yılda Silinir?

Banka borçları hatta genel olarak borçlanmalarda geçmiş yıllarda ilk olarak borçlunun maaşının 4/1 kısmına el konur, icra ve haciz başlatılır ve bu işlemlerde herhangi bir sonuç alınmazsa hapis cezası bulunmaktaydı. Günümüzde ise bu durum tamamen değişti. Şimdi banka borçları ödenmediği taktirde silinir gibi bir durum söz konusu değildir. Şöyle ki, icra iflas kanununa göre borçlu kişilerin bilgisi 20 yıl kadar tutulur, hesapları kontrol altına alınır ve bu süre zarfında herhangi bir mal varlığı ya da maddi bir hareketlilik meydana gelirse el koymaktadırlar.

Banka Borçları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde faizlerin de yükselmesiyle, banka borçları sık sık gündeme gelen konulardan biri haline gelmiştir. Bu konuda birey olarak sizin üzerinize düşen ilk görev borçlarınızı mümkün olduğunca zamanında ödemenizdir. Fakat istenmeden meydana gelen durumlar karşısında maalesef düzenli ödemeler de yerini belirsizliğe bırakabilmektedir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kaldığınızda ilk olarak bankanız ile sürekli iletişim halinde olmanızı öneririz. Böylece borç ile alakalı olarak yapılandırma konusunda yardım alabilir ya da ödemelerinizi minimum seviyeye indirerek bankanızın sizi sürekli aramasını ve psikolojik olarak etkilenme ihtimalinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

Hiç ödememek ile ödemelerinizi taksit tutarının altında dahi olsa bile yapmanız, sizin o borcu ödeyip ödememe isteğinizi gösterdiği için birçok kurum ve kuruluş bu konuda yardımcı olabilmektedir. Eğer hiç bir şekilde ödeme imkanınız yok ise, bankanız maaşınızın 4/1 kısmına icra getirmektedir ve bu borcu kendisi tahsil edebilmektedir. Bu şekilde de tahsilatta problem yaşanıyor ise, o zaman devreye haciz girmektedir. Diyelim işsizsiniz ve 1 sene boyunca borçlarınızı azaltmaya dair herhangi bir ödeme gerçekleştiremediniz. Haciz edilecek herhangi bir mal varlığınız da kalmadı. Bu gibi durumlarda ise alacaklı herhangi bir şey talep edemediği için yukarıda belirttiğimiz sürece geçiyor. Yani borcunuz duruyor ve 20 yıl boyunca herhangi bir mülk, mal satın aldığınızda ya da sigortalı olarak bir işe başladığınızda tekrar devreye giriyor. Eğer alacaklı olan kişi, her yıl bu takibi tekrar yenilerse, bu 20 yılda bir o kadar yenileniyor.

5 Yıllık Zaman Aşımı Nedir?

5 yıllık zaman aşımı dediğimiz kavram aslında her borç için geçerli değildir. Hangi durumlarda
geçerli olabileceğini kısaca anlatmamız gerekirse;

 • Motel, Otel, Pansiyon ve tatil köyü gibi konaklama bedelleri,
 • Küçük perakende satışlar,
 • Devlete olan borçlar.

Bu gibi borçlar, 5 yıl boyunca yukarıda bahsettiğimiz gibi herhangi bir etkileşimde olmadığı takdirde silinmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Charlesger dedi ki:

  “I haven’t seen you in these parts,” the barkeep said, sidling over to where I sat. “Repute’s Bao.” He stated it exuberantly, as if word of his exploits were shared by way of settlers about assorted a ‚lan in Aeternum.

  He waved to a wooden butt beside us, and I returned his gesture with a nod. He filled a eyeglasses and slid it to me across the stained red wood of the excluding first continuing.

  “As a betting man, I’d be ready to wager a adequate bit of enrich oneself you’re in Ebonscale Reach in search more than the swig and sights,” he said, eyes glancing from the sword sheathed on my cool to the bend slung across my back.

  https://images.google.dk/url?q=https://renewworld.ru/sistemnye-trebovaniya-new-world/

BİR YORUM YAZ