Biber Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Biber Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Yaz mevsiminde daha bol ve çeşit çeşit bulunan taze biberin kış aylarında kullanılabilmesi için çeşitli yöntemler ile saklanması mümkündür. Biberin saklanma koşulları coğrafi şartlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Özellikle kuru ve sıcak havalarda biber kuruyarak saklanmaktadır. Ancak havanın kurutmaya elverişli olmadığı yerlerde biberin saklanılması için alternatif yöntemler devreye girmektedir.

Biberin saklanması için en pratik ve kolay olan yöntemlerden bir tanesi derin dondurucudur. Derin dondurucuda bozulmadan ve tazeliğini koruyarak biberin saklanması için gerekli olan aşamalar aşağıda ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. Siz de derin dondurucuda biberlerinizi saklamak istiyorsanız aşağıdaki metotları harfiyen uygulayabilirsiniz.

1-)Güzelce Yıkayınız

Öncelikli olarak derin dondurucuya koyacağınız hemen hemen her sebzeyi muhakkak yıkayınız. Bu şekilde bakteri ve çeşitli mikroorganizmaların üremesini engellemiş olursunuz ve sağlık açısından gerekli ve önemli olan bir adımı gerçekleştirmiş olursunuz.

2-)Doğrayınız

Bu aşama biberleri kullanımınıza bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Burada yapmanız gereken ilk aşama biberin kullanılmayan kısımlarını ayıklamak. Bu sayede derin dondurucuda biberlerin fazla yer kaplamasını da önlemiş olursunuz.

Biberleri kullanımınıza uygun boyutlarda bölünüz. İsteğinize bağlı olarak biberleri bölmeden ya da doğramadan bütün olarak da saklayabilirsiniz. Bu aşama tamamen size kalmıştır.

3-)Buzdolabı Poşetlerine Koyun

Son aşama derin dondurucuda biberlerin tazeliğini koruyarak saklanmasını saklamak amacıyla poşetlemektir. Buzdolabı poşetlerine biberleri istediğiniz miktarlarda ayırarak koyunuz. Poşetlerin ağızlarını hava almayacak şekilde sık bir şekilde kapatınız. Hava alacak şekilde kapatılması biberlerin beklenilen zamandan daha önce bozulmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple bu aşamaya çok dikkat ediniz.

4-)Tarihi Not Ediniz

Bu aşamayı alışkanlık haline getiriniz ve derin dondurucuda sakladığınız sebzelerin üzerine muhakkak hazırladığınız günün tarihini yazınız. Bu sayede kontrolleri çok daha kolay yapabilirsiniz, bozulan ürünlerin gözden kaçması çok daha düşük bir ihtimal olur.

NOT: Şoklayıp biberleri saklamak çok daha uzun süre bozulmadan saklanmasını sağlar. Bu işlem için kaynayan suyun içerisine biberleri atın, birkaç dakika sonra biberleri alıp buzlu su içerisine atın. Bu işlemin ardından paketleme işlemini yaparak derin dondurucuda saklayınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ