Sigara Yanık İzleri Nasıl Geçer?

Sigara Yanık İzleri Nasıl Geçer?

Sigara içerken kişinin dalgınlığı esnasında sigarayı düşürmesi ile kendisinde ya da etrafındaki kişilerde sigara yanığına sebep olması çok sık rastlanılan bir durumdur.

Sigara da diğer sıcak maddelerin deriye değmesi gibi derinin tahriş olmasına hatta yanmasına sebep olmaktadır. Bu yanık kişiden kişiye, sigaranın değme şekline hatta sigaranın külün miktarına göre değişmektedir.Sigara yanıkları küçük olmasına rağmen diğer birçok yanığa göre daha çok acıtır.

Sigara özellikle vücudun belirgin ve sürekli gözüken yerlerine değmesi sonucu yanık oluşturduysa bu yanığın leke bırakmadan geçmesi çok daha önemlidir. Sigara yanığının leke bırakmadan geçmesi için uygulanabilecek yöntemler şunlardır;

1-) Sigara Yanığını Temizleyin

Öncelikle sigaradan veya külünden dolayı meydana gelen yanığın mikrop kapmasını önlemek amacıyla sigara yanığının oluştuğu bölgeyi su ile ya da nemli bir bez ile iyice temizleyiniz. Bu işlemi soğuk su ile yapınız bu sayede yanığın acısını da almış olursunuz.

2-)Yanığı Nemli Tutun

Yanıkların en son acımasının sebeplerinden bir tanesi yanığın oluştuğu bölgedeki derinin yapısının bozulması ve bu bölgede meydana gelen nemsizliktir. Öncelikle yapmanı gereken bu bölgeyi temizledikten sonra zarar vermeyecek bir nemlendirici ile nemlendirin.

Eğer evinizde silverdin gibi bir yanık kremi bulunuyorsa bu yanık kremlerinin kullanılması daha da faydalı olabilir. Kullanılan yanık kremi iz kalmasının da önüne geçmiş olur. Kullanılacak krem hususunda uzmana başvurmanız tavsiye edilir.

3-) Kabuk Tutmuş İse Oynamayın

Yanığın kabuk tutmasından sonra kesinlikle oluşan kabukla oynamayın ya da kabuğu soymaya çalışmayın. Bu şekilde kabuğu soymak yanığın kalıcı bir şekilde kalmasına sebep olabilir.

NOT: Sigara yanığı başta olmak üzere tüm yanıklarda uygulanması gereken bir diğer yöntem ise, yanığın olduğu bölgeyi güneş ışığından uzak tutulmasıdır. Aksi halde yanık izi kalması kaçınılmaz bir son olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ