Boya Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Boya Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Evi boyama esnasında ya da yeni boyanmış bir evde yanlışlıkla duvarlara dokunulduğunda kıyafetlerin boya lekesi olması kaçınılmazdır. Boya kumaş dokusunu bozabilir ve kumaşta lekelere sebep olabilir.

Boya lekesini kumaştan çıkarmak için dikkatli olmak gerekmektedir. Aksi halde boya kumaşa daha fazla yayılabilir ya da leke kumaşta kalıcı hal alabilir. Kumaştan boya lekesini çıkarmak için uygulayabileceğiniz birkaç püf nokta aşağıda anlatılmaktadır.

1-)Kurumadan Müdahale Edin

Boya kumaş parçasına değdikten sonra hızlı bir şekilde müdahale edin. Aksi takdirde boya kumaşa iyice işleyebilir ve çıkarılması çok zor bir hal alabilir.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta boyayı ıslakken çıkarırken dağılmasını önlemek. Boyayı dağıtmamak için dıştan içeri doğru silme işlemi yapınız. Bu sayede lekenin daha fazla yayılmasını önlemiş olursunuz.

2-)Tiner Kullanın

Tiner boyaların çıkarılmasında boyacılar tarafından sıklıkla kullanılan bir kimyasal maddedir. Amaç benzer benzeri çözer mantığından yararlanmaktır.

Tiner boya molekülleri içerisine hızlı bir şekilde nüfus eder ve boyanın çözünerek kumaştan akmasını sağlar. Bu işlemi direk kumaş üzerine tiner dökerek yapabileceğiniz gibi, bir kumaşa döktüğünüz tiner ile de yapabilirsiniz.

Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta tineri çok miktarda kullanırsanız ya da kumaşta uzun süre tutarsanız. kumaşın dokusu zarar görebileceği durumdur.

3-)Distile Terebentin Kullanın

Distile terebentin özellikle yağlı boya lekelerinin çıkarılması için kullanılmaktadır. Boya lekesi olan yere az miktarda distile terebentin dökünüz ve bir süre bekledikten sonra lekeli bölgeyi ılık su altında yıkayınız.

NOT: Boya lekesinin fazla olduğu durumlarda öncelikli olarak kumaşa zarar vermeden maket bıçağı ya da benzeri bir alet ile fazla boyayı kumaş üzerinden kazıyınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ