Bulaşık Makinesi Parlatıcısı Nereye Konur?

Bulaşık Makinesi Parlatıcısı Nereye Konur?

Bulaşık makinesinde parlatıcı kapakta bulunan göze konur. Makineden makineye farklılık gösterebileceğinden, en anlaşılır şekliyle anlatmak gerekirse; kapağı aşağıya doğru indirdiğinizde hem tablet koymak için bir göz, hem de parlatıcı koyabileceğiniz ikinci bir göz bulunmaktadır. Zaten bu kutucukları açtığınızda, parlatıcı koyacağınız kısım direkt olarak anlaşılmaktadır.

Bulaşık Makinesi Parlatıcısı Nereye Konur?

Bulaşık makinesi parlatıcısı, makinenin kapağını indirdiğinizde iki kutucuktan en sağdakine konmaktadır. Fakat biraz önce de bahsetmiş olduğumuz gibi makine modellerine göre değişiklik gösterebilmektedir ama yine de parlatıcı her zaman kapaktan konmaktadır.

Bulaşık Makinesinde Sirke Kullanmak

  • Günümüzde kimyasalın çok kullanılması istenmediği için artık çoğu kişi doğal yöntemlere başvurmaya başlamıştır. Bu doğal temizleyiciler arasında en bilineni sirke, karbonat ve limondur. Bu doğal temizleyici olarak kullanan ürünler genel olarak her alanda rahatlıkla kullanılabilir.
  • Bulaşık makinelerinde yıkanan bardak, kaşık, tabak direkt olarak kişinin temas ettiği ürünlerdir. Bu yüzden bu ürünleri temizlerken de genelde kimyasaldan kaçınılmaya çalışılır. Bu eşyaları bulaşık makinesinde yıkarken de yine doğal bir şekilde sirke kullanarak parlatabilirsiniz. Burada kullanmanız gereken sirkenin beyaz sirke olmasına dikkat etmelisiniz. Daha sonrasında bulaşık makinenizin kapağında bulunan, parlatıcı konulan kısma sirkeyi döktüğünüzde, yine her zamanki gibi makineyi çalıştırın. En sonunda ise sirke yine bardak, çatal, kaşıklarınızın parlamasını sağlayacaktır.
  • Bulaşık makinesinin iç kısmını temizlerken de yine sirkeden yardım alabilirsiniz. Burada yapmanız gereken ise sirke ile suyu karıştırmanız ve temiz bir bezi bu karışımla nemlendirerek makinenizi rahatlıkla silebilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Doğal Bir Şekilde Nasıl Temizlenir?

Bulaşık makinesi temizlerken eğer silme işlemi yerine makineyi direkt çalıştırarak temizlemek istiyorsanız, aşağıda yazacağımız yöntemleri uygulayabilirsiniz.

  • Bulaşık makinenizi tamamen boşalttıktan sonra bulaşık makinesinde yıkanabilir bir kap içerisine beyaz sirke doldurun ve bu kabı bulaşık makinenize koyun. Daha sonrasında ise makineyi kısa devirde çalışacak şekilde ayarlayıp makinenin yıkanmasını sağlayın. Böylece makinenin içindeki kötü kokular ve kirler gidecektir. Bu şekilde makinenizin içinin de parlamasını sağlayacaktır.
  • Eğer makinenin alt kısmında yani pervane olan kısımda kireçlenmeler ya da kalıcı lekeler meydana gelmiş ise bu lekeleri çıkarmak için de yine elinizle ovalayıp vakit ve enerji harcamak yerine karbonat kullanabilirsiniz. Bu uygulamada makinenin içini tamamen boşalttıktan sonra pervanenin olduğu kısma bir miktar karbonat dökmelisiniz. Daha sonrasında makinenizi yine kısa devirde ve ılık su akacak şekilde çalıştırın. Daha sonrasında kireçlenme ve lekeler tamamen geçmiş olacaktır. Eğer lekeler inatçı ise bu yöntemden sonra yumuşayacağından yine sünger ile ovalayarak da çıkarabilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ