Sert Poğaçalar Nasıl Yumuşatılır?

Sert Poğaçalar Nasıl Yumuşatılır?

Hamur işi gıdalar Türk mutfağında önemli yere sahip olan gıdalardır. Oldukça sevilerek tüketilen hamur işi gıdalar çeşitlilik anlamında da oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Hamur işi gıdaların en çok tüketilen çeşitlerinden biri de poğaçalardır. Ancak poğaça yapımında çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü yumuşacık olmasını istediğiniz poğaçalarınız sadece kullandığınız malzemelerden kaynaklı değil hava şartlarından da etkilenerek istediğiniz kıvamda olmayabilir. Bu nedenle poğaça yaparken bulunduğunuz ortamın çok sıcak ya da çok soğuk olması durumunda poğaçaya koyacağınız malzemelerin miktarlarını da değiştirmeniz gerekir.

Bunun yanı sıra kullandığınız malzemelerin tazeliği de poğaçanızın yumuşaklığını etkileyecektir. Bu nedenle olabildiğince taze malzemeler kullanmanız gerekir. Ancak tüm şartları göz önünde tutmanıza rağmen poğaçalarınız istediğiniz gibi yumuşak olmadıysa uygulayabileceğiniz birkaç yöntem bulunmaktadır. Bunun için bir bez, bir miktar su ve tava gerekmektedir.

Kuru Poğaçalar Nasıl Yumuşatılır?

1-)Nemli Bez

Nemli bez kullanarak sert olan poğaçalarınızı yumuşatmanız mümkündür. Kullandığınız malzemelerden ya da hazırladığınız hamurun kıvamından kaynaklı olarak poğaçalarınız piştiğinde sert olabilir. Buna bir diğer etken de fırında fazla kalmış olması olabilir. Ancak hangi sebepten olursa olsun poğaçalarınız istediğiniz yumuşaklıkta değil ise yapmanız gereken oldukça kolay bir yöntem bulunmakta. Bunun için poğaçalarınızı fırından çıkardığınızda soğumasını beklemeden hemen bir bez ile örtün. Bu aşamada tepsinin tamamen örtülmesi çok önemlidir. Sofra bezi gibi geniş bir bez kullanabilirsiniz. Tepsinizi örtmeden önce kullanacak olduğunuz bezi çok az ıslatarak biraz nemlendirin.

Daha sonra tepsiyi hava almayacak şekilde bu bez ile iyice sarın. Bu şekilde bir süre bekledikten sonra poğaçalarınızın yumuşadığını göreceksiniz. Bu işlemin süresi poğaçalarınızın sertliğine göre farklılık gösterecektir. Bu nedenle ara ara poğaçalarınızı kontrol ederek istediğiniz yumuşaklığa gelmesini bekleyin.

2-)Tava

Sert poğaçalar için tavada ısıtma yöntemi genel olarak daha sert olmasına neden olur düşüncesi yaygın olsa da tava kullanarak poğaçalarınızı yumuşacık yapabilirsiniz. Bunun için poğaçalarınızı tavaya yerleştirin ve ardından 2-3 damla kadar su ilave edin. Su miktarının çok az olması oldukça önemlidir. Fazla koyduğunuz su poğaçalarınızın hamur olmasına neden olurken daha az su koymanız da poğaçaların yanmasına ve daha sert olmasına neden olacaktır.

Yeterli miktarda su ekledikten sonra tavanın ağzını hava almayacak şekilde kapatın ve orta boy ocağa en kısık ayarda koyun. Kısa bir süre sonra poğaçalarınızı kontrol edin. Poğaçaların çok sert olması durumunda bu işlemi tekrarlayabilirsiniz. Ancak poğaçalarınız çok sert ise en baştan fazla miktarda su koymayın. Bunun yerine tavadaki su bittikçe tekrar ilave yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ