Buzdolabının Buzu Nasıl Temizlenir?

Buzdolabının Buzu Nasıl Temizlenir?

Buzdolabının ısısının düzgün şekilde ayarlanmaması ya da belirli aralıklar ile ısısının değiştirilmemesine bağlı olarak özellikle derin dondurucu kısmında buz oluşumu gözlenebilir. Buzdolabında buz oluşması buzdolabının çalışmasını direkt olarak etkiler, ısının dağılmasını engeller ve buzdolabının ömrünü kısaltır. Bu sebeple buzdolabında buz oluşumunun önlenmesi, en aza indirilmesi gerekmektedir.

Buzdolabında oluşan buzun temizlenmesi ya da gerekli önlemlerin alınması için yapılması gerekenler aşağıda ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Bu yöntemlerden herhangi birini kullanarak buzdolabınızda oluşan buzlardan kurtulabilirsiniz.

1-)Düzenli Aralıklarda Isıyı Düşürün

Buzdolabınızda oluşan buzlardan kurtulmanın ilk yolu oluşan buzları eritmektir. Bu işlemi yaparken buzdolabınızda bulunan yiyeceklerin bozulmadığından emin olmak zorundasınız.

Buzdolabında bulunan buzları eritmek için düzenli aralıklar ile buzdolabınızın ısısını azaltın. Ayarladığınız ısının yiyeceklerinizi bozmadığından emin olun. Eriyen buzları hızlı bir şekilde toplayarak buzdolabınızı eski ısısına ayarlayın.

2-)Sirkeli Su Kullanın

Sirkeli su buzlarının çok daha hızlı erimesini sağlamaktadır. Bu sebeple buzdolabındaki buzları eritmek için rahatlıkla sirkeli su kullanabilirsiniz. Bir çorba kaşığı sirkeyi bir çay bardağı su içerisinde çözün. Homojen oluşturduğunuz karışımı buzdolabındaki buzların üzerine serpin ve bir süre bekleyin. Bu işlemden sonra buzların yumuşadığını farkedeceksiniz. Yumuşayan buzları bir aparat yardımı ile buzdolabına zarar vermeden temizleyin.

3-)Tuz Serpin

Tuz, buzların eritilmesinde sıkça kullanılan bir yöntemdir. Hatta kış aylarında buz tutan yolların açılması için bile tuz kullanılmaktadır. Buzdolabına zarar vermemesinden dolayı bu yöntem tercih edilebilir.

Tuz buzun donma derecesini düşürür ve bu sayede buzun erimesini sağlar. Buzdolabınızda buzların bulunduğu kısma bir miktar buz serpin ve bir süre bekleyin. Bu işlemin ardından buzların hızla eridiğini göreceksiniz. Erime işleminden sonra buzları hızla temizleyiniz.

NOT: Bazı buzdolaplarında buz kırıcı mekanizmalar bulunmaktadır. Bu mekanizmaları kullanarak da buzlarda kolayca kurtulabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ