Çekyat Temizliği Nasıl Yapılır?

Çekyat Temizliği Nasıl Yapılır?

Çekyatlar evlerde özellikle de oturma odalarında en çok kullanılan koltuk türlerinden biridir. Her ne kadar ev nüfusu çalışan da olsa çekyatlar evde en çok kirlenen eşyalar arasında yer alır. Özellikle çocuklu evlerde daha kolay kirlenen çekyatları temizlemek ise oldukça kolaydır. Bunun için doğru yöntemleri uygulamak gerekir. Çekyat temizliği için uygulanabilecek birkaç yöntem bulunmaktadır.

Çekyat Temizleme Yöntemleri

1-)Beyaz Sabun

Beyaz sabun kullanarak çekyat temizlemek en etkili yöntemlerden biridir. Oldukça verimli olmasının yanı sıra uygulaması da kolay bir yöntemdir. Beyaz sabun ile çekyat temizlemek için öncelikle bir leğene ılık su doldurun. Daha sonra ılık suyun içinde beyaz sabunu köpürterek sabunlu su hazırlayın.

Hazırladığınız sabunlu suya bir havlu ya da bez batırarak çekyatı iyice silin. Silerken çekyatın kumaşına zarar vermeyecek şekilde bastırarak dikkatlice silin. Eğer çekyat çok kirlenmiş ise yarım saat bekleyin. Sonra temiz bir su ve bez yardımı ile çekyatı tekrar silerek sabundan arındırın. Temizlenen çekyatı havadar bir ortamda kurumaya bırakın.

2-)Arap Sabunu

Arap sabunu özellikle kumaş yüzeylerin temizliğinde en etkili sonuç veren ürünlerden biridir. Bu nedenle çekyat temizliğinde kullanılabilecek en ideal yöntemlerden biri arap sabunudur. Arap sabunu ile çekyat temizlemek için öncelikle elinizi yakmayacak sıcaklıkta bir su hazırlayın. Hazırladığınız suyun içine bir miktar arap sabunu ilave edin. Katı ya da sıvı olmasının bir önemi yoktur. Arap sabununu hazırladığınız suyun içinde köpürtün. Ardından da bir bez yardımı ile çekyatın tüm yüzeyini iyice silin. Silme işlemini tamamladıktan sonra temiz bir su hazırlayın ve çekyatın tüm yüzünü temiz su ile tekrar silerek arap sabunundan arındırın. Daha sonra kuruması için bekleyin.

3-)Sirke

Çekyat temizliğinde kullanmak için akla ilk gelen malzemelerden biri de sirkedir. Sirke mikrop kırma özelliği için evlerde temizleme işlemi için sıklıkla kullanılır. Sirke ile çekyat temizlemek için öncelikle sıcak su hazırlayın.

Daha sonra hazırladığınız sıcak suyun içine bir miktar sirke ilave edin. Sirke kokusundan hoşlanmayanlar için elma sirkesi kullanmak sirke kokusunu hafifletecektir. Ancak işlev açısından kullandığınız sirkenin ne sirkesi olduğunun bir önemi bulunmamaktadır. Hazırladığınız sirkeli sıcak su karışımının içine çekyatı sileceğiniz bezi koyarak suyun ılımasını bekleyin. Su ılıdığında bu karışım ile çekyatı iyice silin ve kuruması için bekleyin.

NOT: Bu yöntemlerden birini tercih etmek istiyor fakat kokusunu düşünüyorsanız eğer son silme işlemi için hazırladığınız temiz suyun içine bir miktar çamaşır yumuşatıcısı atarak silebilirsiniz. Bu sayede çekyatlarınız istediğiniz gibi kokacaktır. Çamaşır yumuşatıcı kullanmak istemeyenler için istediğiniz bir esans yağı da kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ