Çelik Kapı Nasıl Temizlenir?

Çelik Kapı Nasıl Temizlenir?

Evde bulunan tüm kapılar gibi çelik kapı temizliği de son derece önemlidir. Her ne kadar çoğu zaman evin içinde bulunan kapılar gibi sıkça temizliği yapılmasa da, nasıl temizlendiğini bilmek önemlidir.

Çelik kapılar farklı yapı malzemeleri içerdiği için özel bir temizlik gerektirmektedir. Genel olarak yalnızca tozunun alınması için nemli bir bezle silinmesi yeterli olsa da, pek çok kişi bu temizliği yeterli görmeyerek kimyasal ürün kullanımına yönelmektedir. Çelik kapının ahşap bölümlerine zarar vermeyen bir ürün çelik bölgede renk değişimi ya da deformasyona neden olabilir. Aynı şekilde çelik bölümde kullanılan bir ürün nedeniyle ahşap bölümün rengi atabilir. Çelik kapının dış kısmı daha fazla kirlendiği için öncelikle bu kısmın temizlenmesi daha uygun olacaktır.

Çelik Kapı Temizliği

Çelik kapı, yapımı aşamasında ısıya dayanıklı çelik ve saç ürünler kullanılarak hazırlanmaktadır. Farklı türleri bulunsa da genel olarak kenar kısımları saç kaplama, orta kısmı ahşap olan çelik kapılar ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Dış kaplamasına zarar vermemek adına, kimyasal ürünlerin kullanımı en aza indirilmelidir. Nemli bezle silindikten sonra mutlaka kurulanmalıdır. Aksi halde farklı bölümlerde şişme ve kabarma durumu malzemeye göre ortaya çıkabilir.

  • Çelik kapının ahşap bölümleri silinirken, ahşap yüzey temizleyici ürünler kullanılabilir. Bu gibi ürünler bu tarz yüzeyler için üretildiğinden, kaplamaya zarar verme gibi bir sorun olmayacaktır. Ancak işlem sonrasında kurulama yine de yapılmalıdır. Nemli kalan kapı, apartmanın tozunu çekebilir ya da yine kabartılar meydana gelebilir.
  • Çelik kapının kirişle arasında kalan lastik bölümünün temizliği de çok önemlidir. Bu kısım hem soğuğu engellediği hem de kapının kapanması için gerekli olan malzeme olduğu için bakımı yapılmalı, sık sık kapıdan ayrılıp ayrılmadığı, kopup kopmadığı kontrol edilmelidir. Eğer bir kopma ya da ayrılma söz konusuysa, konuda uzman birinden destek almak gerekebilir.
  • Çelik kapıda, açılıp kapandıkça ortaya çıkan gıcırtı varsa, bu gıcırtı için menteşe kısımlarına makine yağı dökülmelidir. Bu sayede gıcırtı da ortadan kalkacaktır. Ayrıca çelik kapının dış tarafının cilası da 2-3 yılda bir yenilenerek kapının ömrü uzatılmalıdır.

Çelik Kapıda Oluşan Çizikler

Zaman zaman farklı nedenlerle çelik kapıda çizikler meydana gelebilir. Bu çizikler zamanla dolar ve kötü bir görüntü meydana getirir. Bu durumun önüne geçmek için çiziğin tespiti ve onarımı oldukça önemlidir. Çizik ahşap yüzeyde meydana gelmişse, çizik giderici kalemler işe yarayabilir. Metal bölümlerin çizikleri ise selülozik boya yardımı ile rötuşlama çalışması yapılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ