Dana Eti Nasıl Yumuşatılır?

Dana Eti Nasıl Yumuşatılır?

Etin tadının daha güzel olması ve daha rahat yiyebilmek için etin marine edilmesi gerekmektedir. Özellikle dana eti gibi sert olan etlerin yumuşatılması, marine edilmesi büyük önem taşımaktadır.

Dana etinin yumuşatılması için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem aşağıda anlatılmaktadır. Bu yöntemlerden pratik olanını ve sizin için uygulaması kolay olanı tercih edebilirsiniz.

Dana Etini Yumuşatma Yöntemleri

1-)Zeytinyağı Kullanın

Zeytinyağı dana etini yumuşatmak için ve etin dinlendirilmesi için sıklıkla kullanılmaktadır. Etin yumuşamasının yanı sıra tadının da çeşnilendirilmesi için zeytinyağ içerisine istediğiniz baharatları koyarak bekletme yapabilirsiniz. Eti pişirmeden en az 1 saat öncesinde zeytinyağı içerisinde bir süre bekletiniz ardından istediğiniz şekilde pişirerek yemeğinizi hazırlayabilirsiniz.

2-)Süt İçerisinde Bekletin

Dana etini süt içerisinde bekleterek etin yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Süt içerisindeki asitlikten dolayı etin süt içerisinde beklerken yumuşamasını sağlayabilmektedir. İstediğiniz büyüklükteki etin üzerine etin üzerine geçecek miktarda süt koyunuz. Süt karışımı içerisine istediğiniz ve damak zevkinize uyan baharatlardan da ekleme yapabilirsiniz. Bu şekilde etin üzerini kapatınız ve en az 2 saat bu şekilde beklemesini sağlayın. Aralarda sütlü karışım içerisinde eti ovalayarak da etin daha hızlı bir şekilde yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

3-)Şarap İçerisinde Bekletin

Eti yumuşatmak ve tatlandırmak için kulanabileceğiniz bir diğer malzeme şarap olabilmektedir. Damak zevkinize bağlı ve ete uyabilecek şekilde doğru şarap seçiminizi yapınız. Zevkinize uygun olarak kırmızı ya da beyaz şarap kullanabilirsiniz. Şarap içerisinde bir süre marine ettikten sonra etinizi pişirebilirsiniz. Şarap içerisinde beklerken ve aynı zamanda bu şaraplı sos içerisinde pişerken dana eti istediğiniz kıvamda yumuşayabilir.

Kullanılan bu yöntemde alkol var olduğu için her kesim tarafından uygulanacak bir yöntem olmayabilir. Ancak yemeğin pişirilmesi esnasında alkolün çok yüksek miktarının neredeyse hepsinin uçup gittiği de göz önünde bulundurulmalıdır.

4-)Oda Sıcaklığında Bekletme

Dana etini buzdolabından çıkarıp direkt olarak pişirmek kesinlikle yanlış bir uygulamadır. Etin oda sıcaklığında yumuşaması sağlanılmalıdır. Aksi halde direkt ısı yükselmesi etin ani bir şekilde sertleşmesine sebep olmaktadır. Bu sebeple pişirme işlemi gerçekleşmeden en az yarım saat önce et oda sıcaklığında bekletilmelidir. Yaz sıcaklarında bu süre sıcaklığa bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

NOT: Etin sertleşmesini önlemek için kesinlikle dondurucudan çıkarılmış eti direkt olarak pişirmeyiniz. Öncelikli olarak buzdolabının alt kısmında etin çözülmesini bekleyiniz ardından yukarıda da anlattığımız adım gibi etin oda sıcaklığında marine edilmiş bir şekilde bir süre bekletilmesini sağlayınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ