Dışı Yanmış Tencere Nasıl Temizlenir?

Dışı Yanmış Tencere Nasıl Temizlenir?

Yemek yapma esnasında yapılan dikkatsizlikler, yemeğin pişme süresi esnasında ocak üzerinde unutulması ya da ocağın gerekenden çok daha yüksek sıcaklığa açılması gibi durumlar sonucunda tencerenin dış kısmının yanması, kararması sık sık karşılaşılan mutfak problemlerinden bir tanesidir. Bu durum özellikle acele şekilde yemek yapılması esnasında ya da acemi kişilerin mutfakta yemek yapmaya çalışmaları sırasında sık sık başına gelen ve gözlenen bir durumdur.
Dışın yanmış tencerenin temizlenmesi esnasında tencerenin dış dokusuna zarar vermemek, çizikler oluşturmamak büyük önem taşımaktadır.

Dışı yanmış tencereyi temizlemek için uygulanacak pratik metotlar aşağıda ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. Siz de tencerenize zarar vermeden pratik bir şekilde meydana gelen karartıları çıkarmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları takip ediniz.

1-)Ilık Suda Bekletin

Öncelikli adım meydana gelen karartıların yumuşatılması için bir süre ılık su içerisinde bekletilmesidir. Ilık su içerisinde tencerenin bekletilmesi esnasında kararmaların yumuşatılması için bulaşık deterjanından yararlanabilirsiniz. Asla ilk etapta sünger ile kararmalar yumuşamadan müdahale etmeyiniz. Bu durum tencerede çiziklerin lekelerin oluşmasına sebep olabilmektedir.

2-)Beyaz Sirke Kullanın

Dışı yanmış tencereleri bir süre ılık ve beyaz sirkeli su içerisinde bekletmek işe yarayabilmektedir. Özellikle beyaz sirkenin leke çıkarıcı ve parlatıcı özelliği tencerenin yanan kısımlarının hızla eski haline dönmesini sağlayabilir.

Beyaz sirke dökülmüş bezler ile yavaş yavaş tencerenin yanan kısımlarını silebilirsiniz. Bu silme işlemi esnasında kesinlikle bulaşık teli gibi sert ve çizilmeye sebep olacak materyaller kullanmayınız.

İnatçı ve çıkmayan yanık lekelerinde tencereleri birkaç işlemden geçirmek ardından sirkeli su içerisinde bekletmek faydalı olabilmektedir.

3-)Karbonat Kullanın

Karbonat dışı yanmış ya da içerisinde yanık oluşmuş tencerelerin temizlenmesi için sık sık kullanılabilen ve zararsız olan bir maddedir. Karbonatı bulamaç haline getirerek tencerenin yanık kısımlarını ovabilirsiniz. Bu sayede yanık yerlerden tencereye zarar vermeden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Karbonatın etkisini arttırmak için limondan yararlanabilirsiniz. Limon içermiş olduğu doğal yağ asitlerinden dolayı çok daha kolay ve hızlı bir şekilde oluşmuş olan yanık lekelerini çıkarabilmektedir. Özellikle karbonat ile birlikte kullanıldığında geride iz bırakmadan lekelerin çıkarılması sağlanır.

Yanık tencerelerin temizlenmesi için bulaşık makinesinde yıkama esnasında da deterjan gözüne karbonat ve limon koyarak da temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ