Elde Çamaşır Nasıl Yıkanır?

Elde Çamaşır Nasıl Yıkanır?

Günümüzde çamaşır makineleri kullanımı yaygınlaşmış olsa da her kumaş çamaşır makinelerinde yıkanmak için uygun değildir. Bunun için bazı çamaşırları elde yıkamak gerekir. Elde yıkanması gereken çamaşırlar diğer çamaşırlardan ayrıldıktan sonra kendi içlerinde de ayrıştırılmalıdır. Bu ayrıştırma işlemi ise kıyafetlerin renklerine ve kumaş türlerine göre yapılmalıdır.

Bu noktalara dikkat edildikten sonra çamaşırlar yıkanmak için hazır hale gelmiş olur. Bu noktadan sonra ise yıkanacak çamaşırların miktarına göre uygun büyüklükte leğen ya da kova, elde yıkamak için uygun çamaşır deterjanı, beyaz sabun, çamaşır suyu, eldiven ve su gerekmektedir. İsteğe bağlı olarak elde yıkamaya uygun çamaşır yumuşatıcısı ya da esanslı doğal yağlar da kullanılabilir.

Elde Çamaşır Yıkama Yöntemleri Nelerdir?

1-)Beyaz Renkli Çamaşırlar

Beyaz renkli çamaşırlarınızı elde yıkamak istiyorsanız, öncelikle yıkanacak çamaşırların bakım etiketlerindeki talimatları okumalısınız. Çamaşırlarınızın yıkanması için uygun sıcaklığı bu şekilde belirleyebilirsiniz. Ancak elinizi yakmayacak kadar yüksek olmasına da dikkat etmelisiniz.

Suyu hazırladıktan sonra çamaşırlarınızı suyun içine koyun. Üzerine beyaz renkli için uygun olan çamaşır deterjanını ilave edin. Çamaşır deterjanının miktarını deterjanın üzerindeki talimatlara uygun olarak ekleyin. Az alması çamaşırların iyi yıkanmamasına neden olurken fazla kullanılması da çamaşırların sertleşmesine neden olur.

Kirlerin iyice yumuşayıp kolay çıkması için yarım saat kadar bu şekilde bekleyin. Daha sonra çamaşırları çitileyerek yıkayın. Bu işlemi çiğneyerek de yapabilirsiniz. Tüm çamaşırlar yıkandıktan sonra aynı sıcaklıkta yeni bir su hazırlayarak yıkadığınız çamaşırları bu suyun içine koyarak iyice durulayın.

2-)Renkli Çamaşırlar

Çamaşırlarınızın büyüklüğü ile orantılı olarak bir leğen ya da kova çıkarın. Daha sonra yıkanacak olan çamaşırlarınızın etiketlerinde belirtilen sıcaklığı aşmayacak sıcaklıkta su ile hazırladığınız yıkama kabını doldurun. Çamaşırlarınızı da bu kabın içine koyun ve üzerine renkli çamaşırlar için uygun bir deterjan ekleyin. Bu şekilde yarım saat bekledikten sonra çamaşırlarınızı çitileyerek yıkayın.

Daha sonra yıkadığınız çamaşırları durulamak için temiz su ile dolu bir yıkama kabı hazırlayın. Çamaşırlarınızın deterjandan tam arınması için yıkarken kullandığınız suyun sıcaklığında su kullanın. Yeni hazırladığınız suyun içinde çamaşırlarınızı iyice durulayın.

NOT: Çamaşırlarınızın deterjan kokmasını istemiyorsanız, durulama suyuna çamaşır yumuşatıcısı ya da esanslı doğal yağlar damlatarak istediğiniz gibi kokmasını sağlayabilirsiniz. Çamaşırlarınızı yıkarken inatçı lekeler varsa çamaşırınızın rengine uygun bir çamaşır suyunu talimatlarına uygun olarak kullanabilirsiniz. Beyaz çamaşırlarınızın daha beyaz olması ve etkili bir temizlik sağlamak için deterjan yerine beyaz sabun da kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ