Göğsün Bir Noktasında Acı

Göğsün Bir Noktasında Acı

Göğüste meydana gelen ağrının birden fazla nedeni olabilmektedir. Bu sebeple oluşan ağrının doğru bir şekilde tespit edilmesi büyük önem taşımaktadır. Göğsün bir noktasında acı şeklinde ağrı duyulmasının nedeni akıllara ilk olarak kalp krizini getirmektedir. Kalp krizinde kişi göğüsüne saplanan bir ağrı, nefes almakta zorluk ve sol kolda karıncalanma gibi diğer etkileri de hissetmektedir.

Göğsün bir noktasında hissedilen acının sebebi;

  • Kalp yetmezliği, kalp kapakçıklarında meydana gelen problemler göğüs bölgesinde ağrıya sebep olabilmektedir. Buna bağlı olarak kalbin kan pompalamasında yaşadığı zorluklara bağlı olarak bazen göğüste ani acı hissi oluşabilmektedir.
  • Akciğerlerde meydana gelen bakteriyel ya da virüs kaynaklı enfeksiyonlar sonucunda göğüste ağrı oluşumu hatta bazı olgularda şişlik gözlenebilmektedir.
  • Çeşitli kas rahatsızlıklarına ve kas tutulmalarına bağlı olarak göğüste ağrı görülebilmektedir.
  • Göğüs kafesini oluşturan kemiklerin dokusunda meydana gelen rahatsızlıklar da göğüs ağrılarına sebep olabilmektedir.

Yukarıda bahsedilen nedenlerin dışında göğüs bölgesinde ciddi ağrılara sebep olabilecek bir diğer neden ise göğüs kanseridir. Özellikle kadınlarda meydana gelen göğüs ağrılarının birçoğunun altında göğüste meydana gelen tümörler yer almaktadır.

Göğsün bir noktasında acı hissedilmesi özellikle el ile muayene edilirken yaşanılır ise bir kitleden kaynaklı oluşabilmektedir. Bu tarz olgularda kişinin acilen uzman bir hekime gitmesi gerekli tetkikleri yaptırması gerekmektedir.

Meme kanserinin tanısının konulabilmesi için mamografi çekilmesi gerekmektedir. Bu sayede kanserinin yayılımı ve türü kolaylıkla tespit edilmektedir.

Göğsün Bir Noktasında oluşan Acının Tedavisi

Oluşan acının sebebinin bulunması ve doğru teşhisi takiben uygun tedavinin yapılması kişinin sağlığına hızlı bir şekilde kavuşması için gerekli olan adımlardır.

Göğüs ağrısının sebebi sekonder bir nedenden kaynaklanıyor ise yani iç organlarda meydana gelen bir değişiklik istemsiz olarak burada ağrıya neden oluyor ise bu durumun düzeltilmesi için öncelikli olarak kişinin asıl hastalığının tedavi edilmesi gerekmektedir. Genellikle asıl problemin ortadan kalkması ile ağrıda ortadan kalkmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ