Hindistan Cevizi Yağı Bozulur mu?

Hindistan Cevizi Yağı Bozulur mu?

Hindistan cevizi yağı kullanım ömrüne ya da muhafaza yöntemlerine göre bozulabilmektedir. Böyle bir bozulma meydana geldiği zaman ise bu yağı kullanmak, vücutta alerjik etkilere sebep olabilmektedir.

Hindistan Cevizi Yağı Bozulur mu?

Hindistan cevizi yağı, Hindistan cevizinin belli bir işlemden geçirilmesi ile oluşan yağdır. Bu yağ ise doğru bir şekilde muhafaza edilmemesi durumunda bozulmaktadır. Bu yağ diğer besinler ile tüketilebiliyorken, daha çok kozmetik olarak kullanılmaktadır.

Hindistan cevizi yağının bozulmasına sebep olabilecek bir diğer etkenler ise uzun süre güneşte kalması ya da baharatların yanında muhafaza edilmesi gibi nedenleri de gösterebiliriz. Aynı zamanda her üründe olduğu gibi Hindistan cevizi yağının da bir kullanım ömrü vardır. Her ne kadar iyi şartlarda muhafaza ederseniz edin, bu ömrü tamamladığında direkt olarak bozulacaktır. Bu yüzden yağınızı mümkün olduğunca serin, kuru bir yerde ve kesinlikle hava ile teması kesilmiş bir şekilde saklamanız gerekmektedir. Saklarken mümkün olduğunca güneş ışığından uzak tutmanız ve cam bir şişe içinde saklamanız sağlık açısından daha uygun olacaktır.

Hindistan Cevizi Yağının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Hindistan cevizi yağının bozulduğunu anlamak, daha önce hiç kullanmamış biri için oldukça zor olabilmektedir. Fakat her gıda gibi bu yağında bozulduğunu yine belli başlı belirtilerden rahatlıkla anlayabilirsiniz. Öncelikle yağı kullanmadan önce her zaman kıvamına dikkat etmelisiniz. Eğer kıvamında donukluk varsa ya da küçük küçük parçalar oluşmaya başlamışsa kesinlikle kullanmamalısınız. Aynı şekilde bozulduğunu anlayabileceğiniz bir diğer yöntem ise kokusudur. Kokusu ağırlaşmış, hatta rutubet kokusuna benzer bir kokuya dönüşmüş ise yine kullanmamanızı öneririz.

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

  1. Hindistan cevizi yağının içerisinde bulunan laurik asit dediğimiz madde, ciltte meydana gelen mantar, siğil, enfeksiyon gibi rahatsızlıklara karşı oldukça antimikrobik özelliği taşımaktadır. Yani vücudunuzda meydana gelen bu tür problemleri geçirmek için doğal bir yağ olan Hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz.
  2. Hindistan cevizi yağı başka besinler ile tüketildiğinde Alzheimer dediğimiz beyin hastalığı üzerinde iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Özellikle bu hastalığı yeni yeni taşımaya başlayan kişilerin kullanması, hastalığın ilerlemesini büyük oranda yavaşlatacak ya da durduracaktır.
  3. Özellikle çocuklarda sık görülen epilepsi hastalığında meydana gelen nöbetleri azaltmada büyük oranda etkilidir.
  4. Yağ yakıcı özelliği bulunmaktadır. Özellikle kilo vermek isteyenler için bu yağın tüketilmesi, kişiye enerji verdiğinden hem hareketli olmasını hem de bu sayede kilo yakmasını sağlayacaktır.
  5. Yine hızlı kilo alıp vermeden kaynaklanan çatlaklar için de Hindistan cevizi yağı kullanılmaktadır. Aynı şekilde kuru ciltler için doğal bir nemlendiricidir.
  6. Ayda 2-3 kez saçınıza maske olarak uyguladığınızda, özellikle yıpranmış saçların iyileşme sürecini hızlandırır ve fön makinesi, maşa gibi kadınların günlük hayatta kullandığı saça zarar veren kozmetik ürünlerinden önce saça Hindistan cevizi yağının sürülmesi, saçın yıpranmasının da büyük oranda önüne geçmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ