Kararan Çelik Nasıl Parlatılır?

Kararan Çelik Nasıl Parlatılır?

Çelik dayanıklılığı ile birçok ham maddeden ayrılmaktadır. Dayanıklı ve uzun süre kullanışından dolayı sık sık ev ürünlerinde kullanılmaktadır. Özellikle ısıya karşı olan dayanıklılığından dolayı mutfak eşyalarında çok sık çelik ürünler kullanılmaktadır.

Çelik tencereler, çelik çaydanlıklar uzun süreli kullanılır. Ancak zamana bağlı olarak çelikte de bir deformasyon oluşumu söz konusudur. Çelik ürünlerde karşılaşılan en büyük problem çeliğin kararmasıdır.

Kararan çelik ürünler evde yapılacak birkaç küçük yöntem ile kolaylıkla parlatılabilir. İşte adım adım evdeki çelik ürünlerin parlatılması;

1-)Sirkeli Su Kullanın

Sirke ev hanımları tarafından yemeklerde olduğu kadar temizlik işlerinde de sıkça kullanılan bir malzemedir. Doğal parlatıcı özelliğe sahip olan sirke içerisinde kimyasal ve insan sağlığına zararlı maddeler içermediği için de gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Çelik malzemelerin parlatılması için sirkeli suya batırılmış bir bezi kullanabilirsiniz. Bu işlem sonrasında muhakkak temiz bir bez ile de çelik eşyaları silin ve ardından kurulayın.

2-)Amonyaklı Krem Deterjanlar Kullanın

Amonyak çelik ürünlerin parlatılmasında etkili olan bir diğer üründür. Piyasada birçok markanın amonyak içeren krem şeklinde temizlik ürünü bulunmaktadır. Bu ürünleri de kullanarak çeliklerde meydana gelen kara lekelerden kurtulabilirsiniz. Bu ürünleri kullanırken özellikle mutfak aletlerinde bol suyla temizlendiğinden emin olunuz.

3-)Limon Suyu ve Kabuğu

Limon içermiş olduğu doğal asit olan sitrik asit ile çelikte meydana gelen kara lekelerin giderilmesinde etkilidir. Limon suyuna batırılmış bir bez ile kararmış yerler silinebileceği gibi limon kabuğu ile tencerelerin ovulması da söz konusudur.

4-)Elma Kabuğu

Diğer bir alternatif yöntem ise elma kabuğudur. Elma kabuğunun içermiş olduğu zengin mineral ve asitler insan sağlığına iyi gelmenin yanı sıra çelikteki kara lekelerin çıkartılmasında da kullanılabilmektedir. Bir elmanın kabuğunu kesip lekeli bölgeleri ovabilirsiniz. Bu işlem sonrasında muhakkak tencereyi durulayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ