Kabak Tatlısı Nasıl Saklanır?

Kabak Tatlısı Nasıl Saklanır?

Kabak tatlısı ülkemizde sıklıkla tüketilen ve oldukça sevilen bir tatlı çeşididir. Özellikle bayramlarda birçok evde vazgeçilmez tatlılar arasında yer almaktadır. Kabak tatlısı balkabağından elde edilen bir tatlı çeşididir. Kabak sebzesinin barındırdığı tüm vitamin ve mineraller sayesinde de oldukça faydalı bir tatlı olarak mutfaklarda yer almaktadır. Ancak içerdiği yüksek şeker miktarı nedeni ile bağırsaklar için çok da faydalı değildir. Yine de tatlılar arasında en faydalı tatlı olması ile birlikte lezzet açısından da oldukça zengin bir tada sahiptir.

Kabak tatlısını yapmak biraz zaman isteyen bir iş olduğu için yapıldığı zaman genellikle fazla miktarlarda yapılmaktadır. Ancak fazla miktarda yapılan kabak tatlısı içinde saklama konusu her zaman düşündürücü olmuştur. Bu nedenle kabak tatlısını saklamak için birkaç yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemleri uygulamak oldukça kolay olmasına karşın dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları bulunmaktadır.

Kabak Tatlısı Nasıl Muhafaza Edilir?

1-)Karanlık ve Kuru Bir Ortamda

Bal kabağından elde edilen kabak tatlısını saklamak için en ideal yöntem karanlık ve kuru bir ortam yöntemini uygulamaktır. Bunun için evinizde güneş ışığı almayan ancak havadar bir alan tespit etmeniz gerekir. Temiz bir havanın bulunduğu ve güneş ışığından uzak olan kuru ortamlar kabak tatlılarını saklamak için en ideal ortamlardır. Bunun için evinizde kiler bulunuyorsa kileri tercih edebilirsiniz. Ancak bu yöntemi uygularken dikkat etmeniz gereken nokta tatlının toz olmaması ve çevreden iplik gibi çeşitli nesnelerin tatlınıza karışmasını önlemek için üzerini tülbent gibi ince bir bez ile örtmektir.

2-)Derin Dondurucuda Saklama

Her ne kadar kabak tatlısını buzdolabında saklamak doğru bir yöntem olmasa da kabak tatlısı derin dondurucuda saklamak için oldukça uygundur. Böylece tek seferde yaptığınız kabak tatlısını uzun süre boyunca tüketmeniz mümkün olur.

Bunun için hazırladığınız kabak tatlısını porsiyonlara bölerek derin dondurucu için uygun olan saklama kaplarının içerisine yerleştirin. Daha sonra da hazırladığınız kapları derin dondurucuya yerleştirerek yıl boyu tüketebilirsiniz. Ancak bu yöntemi uygularken tatlının şerbetini dökmeden kaldırmak kabakları çıkardığınızda çok daha taze bir lezzet elde etmenize neden olacaktır.

Bu nedenle tatlıyı pişirirken şerbetini o zaman kullanacağınız miktardaki kabak kadar hazırlamanız çok daha etkili olacaktır. Böylece çıkardığınız her porsiyon için sadece şerbet hazırlayarak harika lezzetler elde edebilirsiniz.

3-)Limon Suyu

Limon suyu şerbetin şekerlenmesini önleyecektir. Bu nedenle tatlınızı çok daha uzun süre taze olarak muhafaza edebilirsiniz. Tatlının şerbetini hazırlarken şerbetin içine birkaç damla limon suyu ilave edin. Bu miktarı şerbetinizin miktarına göre arttırıp azaltabilirsiniz. Aynı şekilde tatlınızda hafif bir limon aroması olmasını istiyorsanız, limon suyu miktarını biraz daha arttırabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ