Kararan Gümüş Takılar Nasıl Parlatılır?

Kararan Gümüş Takılar Nasıl Parlatılır?

Gümüş, sahip olduğu kendine has görünümü ve parlaklığı ile sık sık ev eşyalarında ve takılarda tercih edilen bir maddedir. Gümüş kullanımında yaşanılan en büyük sorun gümüşün havadaki oksijen ile kimyasal reaksiyona girerek kısa süre içerisinde oksitlenme olayının gerçekleşmesidir. Bu olay halk arasında gümüşün kararması olarak da bilinmektedir.

Gümüş malzemelerin tekrar parlatılması için gümüş satan ve bu işle uğraşan kişilere başvurabilirsiniz. Ancak gümüşün evde yapılabilecek bazı yöntemler ile parlatılması çok kolay ve ucuz olduğu için kişi kendi başına da gümüşün parlatılmasını sağlayabilmektedir. İşte adım adım gümüş malzemelerin parlatılması;

1-) Diş Macunu Kullanın

Diş macunu hemen hemen her evde bulunan bir kimyasal maddedir. Birçok diş macunun içerisinde bulunan ve dişlerin parlamasında rol oynayan kimyasal maddeler gümüş malzemelerin de parlamasını sağlamaktadır.

Burada yapmanız gereken diş macununu gümüş malzemelerin üzerine ince bir tabaka halinde sürmek, kısa bir süre beklemek ve bu süre sonrasında ovmaktır. Bu işlemlerin sonrasında diş macunundan gümüş malzeme arındırılır.

2-)Sirke ve Kabartma Tozu Kullanın

Sirke, dezenfektan ve parlatıcı özelliğinden dolayı ev hanımlarının sık sık kullandığı bir maddedir. Bu aşamada yapılması gereken ılık su içerisine iki çorba kaşığı sirke ve iki çorba kaşığı kabartma tozu koymaktır. Bu karışım ile kararan gümüşleri iyice siliniz. Silme işleminden önce bu karışım içerisinde kararmış gümüş eşyaları bekletmek de uygulanabilecek bir yöntemdir.

3-)Tuz ve Limon Suyu

Tuz ve limon suyu paslanmış yüzeylerin temizlenmesinde sıkça kullanılan bir yöntemdir. Aynı zamanda tuz ve limon suyu gümüşlerin parlatılmasında da kullanılmaktadır.

Bu aşamada taze bir limonu ikiye bölmek ve üzerine tuz eklemek ve bununla kararmış gümüş eşyaları ovmak uygulanabilecek yöntemler arasındadır. Bu yöntemi tercih etmek istemeyenler için limon suyunun sıkıldığı bir kaba tuz ilave etmek ve burada ıslatılan bir bez ile gümüşlerin ovulması da mümkündür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ