Kaz Tüyü Yorgan Sağlıklı mı?

Kaz Tüyü Yorgan Sağlıklı mı?

Kaz tüyü yastıklar ve yorganlar konforludur fakat hassas bünyelere sahip kişiler için sağlıksız olabilmektedir.

Kaz Tüyü Yorgan Sağlıklı Mı?

Kış aylarında sıcak tutmasıyla sıkça tercih edilen kaz tüyü yorganlar alerjik bünyelerde ciddi problemlere yol açabilmektedir. Bunun dışında herhangi bir sağlıksız tarafı olmamaktadır. Fakat olumsuz tarafları vardır. Kaz tüyü yorganların olumsuz taraflarını sıralamak gerekirse;

1-)Kaz Tüyü Yorganlar Pahalıdır

Kaz tüyü yorganlar ile alakalı olarak en olumsuz tarafı pahalı olmasıdır. Fakat pahalı olmasının sebebi son teknoloji ya da konforundan olmasından ziyade, içindeki tüylerin özelliğinden gelmektedir.

2-)Kaz Tüyü Yorganlardan Ses Gelebilmektedir

Kaz tüyü yorganlar, yorgan hareket ettikçe ses çıkarabilmektedir. Bu ses ise gece uyku esnasında kişiyi rahatsız edebiliyor.

3-)Kaz Tüyleri Kişinin Cildine Batabilmektedir

Kaz tüyü yorganların kişileri rahatsız eden bir diğer özelliği ise yorganın kumaşından tüylerin cilde batmasıdır. Bu bazen cildi acıtabildiği gibi alerjik reaksiyonlara da neden olabilmektedir. Bu reaksiyonlar; kaşıntı, cildin kızarması olarak karşılaşılmaktadır.

4-)Kaz Tüyü Yorganlar Terletmektedir

Kaz tüyü yorganların tercih edilmemesinin bir diğer sebebi ise kişiyi terletmesidir. Bu yüzden genelde kışın kullanılır fakat yine de evin sıcaklığı bu yorgan türünün kullanılmasında oldukça etkilidir. Örneğin kışın bile, eviniz belli bir ısının altına düşmüyorsa sizi yine terletebilir. Yazın kullanımı zaten tercih edilmemektedir.

5-)Kaz Tüylerinin Uçuşması

Kaz tüyü yorgan kullanıcılarının belki de en çok şikayet ettiği konulardan biri de tüylerdir. Kaz tüyleri açığa çıkarak kişilerin nefes almasını engelleyebilmektedir. Özellikle gece uykularında karşılaşılan bu durum sebebiyle kişiler bu yorgan türünü kullanmaktan vazgeçebilmektedir.

6-)Kaz Tüyü Yorganların Yıkanma Problemi

Bu türdeki yorganlarınızı sürekli olarak yıkayamazsınız. Kaz tüyü yorganların önerilen yıkama süresi en fazla senede 2 kez gerçekleşmelidir. Bu yıkama işlemi sonrasında ise kesinlikle sıkılmaması gerekmektedir. Eğer yıkanma talimatı varsa ona göre yorganınızı yıkamalısınız.

Kimler Kaz Tüyü Yastık – Yorgan Kullanmamalıdır?

  • Astımı olan kişilerin bu tür yorgan veya yastık kullanması oldukça sakıncalıdır. Kaz tüyünden yapılan bu yastık ve yorganlar, evin içindeki tozun da hapsolmasına sebep olabildiği ve bakımı iyi yapılmadığında tüyler açığa çıkabildiği için astım hastalarını oldukça rahatsız edebilmektedir.
  • Hassas cilde sahip olan kişilerde, tüylerin batması sonucunda cilt problemleri meydana gelebilmektedir.

Kaz Tüyü Yastık ve Yorganların Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

  • Kaz tüyü yastıklarınızı senede 2 kez yıkayabileceğinizden bahsettik. Bu yıkama işlemlerinden önce muhakkak yorganınızda sökük ya da yırtık olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Yorganı yıkarken 30 ya da 40 derecede yıkamaya özen göstermelisiniz. Aynı şekilde kurutma işlemi ya en düşük seviyede ya da hiç yapılmamalıdır.
  • Makineyi kuruturken ise güneş alan bir alanda asarak kurutabilirsiniz.
  • Lekelenme durumunda lekeli olan bölgeye özel leke çıkarıcı deterjan ile bölgesel olarak müdahale etmelisiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. hey may dedi ki:

    Hello.This post was really motivating, especially because I was investigating for thoughts on this issue last Tuesday.

BİR YORUM YAZ