Kırlentler Nasıl Yıkanır?

Kırlentler Nasıl Yıkanır?

Kırlentler günlük hayatta çok fazla dikkat çeken eşyalardan biri değildir. Ancak buna rağmen gün içerisinde en çok kullanılan eşyalardan biri olmayı da başarmıştır. Tüm evlerde, ofislerde, kafelerde sıklıkla kullanılan eşyaların başında gelmektedir. Evlerde kullanılan kırlentler zaman zaman bele destek olma görevi görürken zaman zaman da şekerlemeler için yastık görevi görür.

Dışarıda ki ortamlarda ise pek çok kişi tarafından kullanılır. Bu denli sık kullanılan kırlentlerin temizliği de oldukça önem kazanmaktadır. Sağlık açısından kullanım sıklığı ile orantılı sürelerde düzenli olarak yıkanması gerekir. Kırlentler yıkanırken dikkat edilmesi gereken nokta kırlentlerin yapıldığı malzemedir. Kullanım alanına ve şekline göre farklı çeşitlerde bulunur. Bu çeşitlerden en çok kullanılanı ise elyaf kırlentlerdir. Ancak bunun yanı sıra pamuklu, yün, kuş tüyü gibi çeşitleri de bulunmaktadır. Bu şekilde kırlentlerinizin çeşit ayrımını yaptıktan sonra uygun bir yıkama yöntemi seçin. Yıkama işlemleri için ise genel olarak bulaşık deterjanı, çamaşır deterjanı, temizleme losyonu ve bez gerekmektedir.

1-)Elyaf Kırlent

Elyaf kırlentlerinizi temizlemek için öncelikle kılıfların çıkarılabilir olup olmadıklarına bakmalısınız. Çıkarılabilir kılıfları çıkararak renklerine uygun koşullarda ayrıca yıkayın. Kırlentleriniz iç kısmını ise çamaşır makinesinde rahatlıkla yıkayabilirsiniz. Elyaf malzeme çamaşır makinesinde yıkanmak için uygun şartlarda üretilmiştir. Ancak yıkamak istediğiniz eşya kırlent olduğu için yıkama sırasında çok fazla deterjan kullanmamalısınız. Daha sonra havadar ve güneşli bir ortama sererek kurutun. Kabartmak için ise ellerinizin arasına alıp alkışlar gibi vurmanız gerekebilir.

2-)Yün Kırlent

Kullanım alanlarına göre farklı çeşitlerde kullanılan kırlentlerden şıklığı ile en çok tercih edilen türlerden biri de yün kırlentlerdir. Ancak çoklukla kullanılan ortamlarda yün kırlentlerin temizliğini sağlamak zorlu olur. Çünkü yünler makinede yıkamaya uygun değildir. Bu nedenle yün kırlentlerin temizliği elde yapılmalıdır. Bu durumda zaman alıcı bir işlem olur. Ancak bu işlem uygulanırken yünlere zarar vermemek adına az deterjan kullanmalısınız. Az deterjan kullanırken bol su ile de durulamanız gerekmektedir.

3-)Temizleme Losyonu

Temizleme losyonu kullanarak kırlentleriniz temizlemeniz mümkün. Bunun için sadece temiz ve yumuşak bir bez gerekmektedir. Elde ettiğiniz temiz bezi öncelikle nemlendirecek kadar ıslatın. Ardından ise 1 çorba kaşığı kadar temizleme losyonu dökün. Daha sonra hazırladığınız bu nemli bez ile kırlentlerinizi silerek temizleyebilirsiniz. Silme işlemini tamamladıktan sonra losyonun izi kalmaması için temiz bir bez yardımı ile kırlentlerinizi tekrar silin.

NOT: Çamaşır makinesinde kırlent yıkarken makinenin iç haznesine 2 yemek kaşığı bulaşık deterjanı ekleyerek yıkayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ