Kitapların Sararması Nasıl Önlenir?

Kitapların Sararması Nasıl Önlenir?

Büyük bir keyifle okuduğumuz kitaplar zaman içerisinde çeşitli nedenlerden dolayı sararmaya başlar. Sararan yaprak sayfalarının farklı bir kokusu olsa da hiç kimse özenle alıp sakladığı kitaplarının sararmasını istemez. Ancak özenle koruduğunuz ve severek okuduğunuz kitaplar zaman geçtikçe sararacaktır.

Kitap sayfalarının sararması tamamen engellenebilecek bir durum değildir. Ancak yine de bazı noktalara dikkat edilmesi durumunda çok daha uzun süre ilk günkü beyazlığını koruması mümkün olabilmektedir. Kitapların belli başlı noktalara dikkat edilerek saklanmaları sonucunda sayfa sararmalarının da oluşmaya başladığı anda da çok daha az olması sağlanabilmektedir.

Bunun için yapılması gerekenler noktalar ise oldukça basit ve küçük noktalardır. Bu noktalara yeterince özen gösterilmesi durumunda ise kitaplarınız çok daha uzun süre sayfa beyazlığını korurken, aynı zamanda da sararmaya başladığı zamanda diğer kitaplara oranla çok daha az sararacaktır.

Kitapların Sararmasını Önleme Yolları Nelerdir?

1-)Güneş Işığı

Güneş ışığı kitapların sayfalarının sararmasında en büyük rolü oynayan etkilerden bir tanesidir. Kitapların güneş ışığına maruz kalması durumunda çok kısa süreler içerisinde çok ciddi derecede sararması söz konusu olmaktadır. Bu nedenle kitapların güneş ışığından uzak yerlerde muhafaza edilmesi sayfaların sararmasını engellemek için bir neden olmasa da kitapların ciddi derecede korunmasını sağlamaktadır. Bu nedenle kitapların güneş ışığı görmeyen gölge bir yerde muhafaza edilmesi oldukça önemlidir.

2-)Sigara Dumanı

Kitapların yapraklarının sararmasına neden olan en büyük etkenlerden bir diğeri de sigara dumanıdır. Sigar dumanı yapısında bulunan zehirli maddelerden dolayı oldukça tehlikelidir. İnsanlar için oldukça tehlikeli olan bu duman kitaplar içinde olumsuz durumlar yaratmakta ve kitapların sayfalarının sararmasına neden olmaktadır. Kitaplarınızı muhafaza ettiğiniz ortamda sigara içilmiyor olması kitapların sararmaması için oldukça etkili olacaktır.

3-)Nem ve Rutubet

Nem, rutubet kitapları olumsuz etkileyen etkenler arasında yer almaktadır. Nemli ya da rutubetli bir ortam içerisinde kitaplarda sararmalar meydana gelmektedir. Zaman içerisinde havanın nem oranından, rutubetinden kitaplar etkilenerek sayfalarında sararmalar gerçekleşir.

4-)Temiz Hava

Temiz hava kitapların saklanması için oldukça önemlidir. Kirli ve tozlu bir havada kitapların sayfaları çok daha hızlı sararmaktadır. Bu nedenle kitaplarınızı havadar bir oda içerisinde güneş ışığı almayan bir noktada saklamak kitaplarınızın çok daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Havada bulunan kirler ve tozlar kitapların sayfalarının sararmasını ciddi derecede etkilemektedir.

5-)Tozunu Almak

Sık sık kitapların tozlarını almak ister istemez kitapların yüzeylerinin nemli kalmasına neden olacaktır. Kitap yüzeylerinin nemli kalması ise kitapların daha hızlı sararmasına ve deforme olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle tozunu almak amacı ile kitapların sık sık silinmemesi gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ