Salça Neden Köpürür?

Salça Neden Köpürür?

Salçanın köpürmesinde en büyük etken içeriğinde bulunan tuz oranıdır. Salça, yeterli miktarda tuz oranına sahip olduğunda yemek yapma esnasında köpürebilmektedir.

Salça Neden Köpürür?

Biraz öncede bahsetmiş olduğumuz gibi içindeki tuz miktarına bağlı olarak köpürmektedir. Yeni yasa ile salçaların içindeki tuz miktarının %10’a indirilmesiyle aslında bu sorun da bir nevi ortadan kalkmış olmaktadır.

Salça Yapımında Kullanılabilecek Püf Noktalar

  • Salça yapacağınız zaman seçtiğiniz domateslerin çürük olmamasına ya da yumuşamış olmamasına dikkat etmelisiniz. Aynı şekilde seçeceğiniz domateslerin de iri olmasına özen göstermelisiniz.
  • Salça yaparken metal kaşık kullanmak yerine her zaman için tahta kaşık tercih etmelisiniz. Metal kaşık ile yapılan salçalar normal bir salça ile kıyaslandığında daha sulu olmaktadır.
  • Salçanın içine aşırı miktarda tuz kullanmamaya özen göstermelisiniz. Salçanın köpürmesine ve tadında değişikliklere sebep olacağından, az miktarda ve iri tuz tercih etmelisiniz.
  • Salçaları saklamak için muhakkak cam kavanoz tercih etmelisiniz. Cam kavanozlar sizin sağlığınız ve salçanın ömrü için oldukça ideal bir saklama ürünüdür.
  • Salçanızı kavanozlara yerleştirdikten sonra kapağını sıkıca kapatın ve ters bir şekilde bir süre bekletin. Böylece salçanın içindeki havanın çıkmasını sağlamış olacaksınız. Aksi taktirde sürekli olarak hava ile temas etmesi salçanın ömrünü kısaltmaktadır.
  • Bazı ev hanımlarının salçanın ömrünü uzatmak için kullandığı alternatif yöntemlerden biri de, salçaları kavanoza koyduktan üzerine salçanın boyunu geçecek kadar zeytinyağı dökerek ters bir şekilde bekletebilirsiniz.

Salçanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Salça aslında diğer gıdalar ile kıyaslandığında hemen bozulabilecek bir ürün değildir. Küflenebilir, kararabilir fakat bu kısımlar alındığında salça tekrar tüketilebilecek kıvama dönüşmektedir. Salçanın tüketilmeyecek hale gelmesine neden olan tek şey, sürekli olarak güneş maruz kalmış ve hava almış olmasıdır. Böyle bir durumda içerisindeki besin maddelerinden dolayı bakteri biriktirmeye müsait bir gıda olduğundan, kişinin midesini rahat edebilmektedir.

Salça uzun zaman ağzı açık bir şekilde kalmışsa ve sıcak bir alandaysa tüketmemeniz daha iyi olacaktır.

Salça Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Salça eğer hiç açılmamış ve ev yapımı ise, oda sıcaklığında kuru bir ortamda rahatlıkla saklayabilirsiniz. Eğer açılmışsa ise kesinlikle buzdolabında ağzı kapalı bir şekilde saklanmalıdır. Aynı şekilde buzdolabının arka kısmı yani buzdolabının ışığının olduğu kısımda da saklamamaya özen göstermelisiniz.

NOT: Biraz önce de bahsetmiş olduğumuz gibi salça durmaktan üst kısmı küflenebilir. Bu kısmı aldığınız zaman tekrar salçayı kullanabilirsiniz. Aynı şekilde salçanın küflenmemesi için ise kesinlikle ıslak kaşığı salçaya değdirmemelisiniz ve salçanın içine su dökmemelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ