Koltuktaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuktaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkepli kalemlerin sızıntı yapması sonucunda ya da mürekkepli eller ile farkında olmadan koltuğa dokunulması sonucunda koltukta mürekkep lekesi oluşabilir.

Koltukta oluşan mürekkep lekelerini gidermek için öncelikli olarak hızlı davranmak gerekmektedir. Hızlı davranılmadığı durumda mürekkep koltuk dokusuna iyice işleyebilir ve çıkarılması neredeyse imkansız bir hal alabilir.

Koltukta oluşan mürekkep lekelerini çıkarmak için aşağıdaki alternatif yöntemlerden herhangi birini kullanabilirsiniz. Uygulayacağınız yöntemin etkili olmasını istiyorsanız muhakkak yöntemde yazan her şeyi harfiyen yerine getiriniz.

1-)Limon Kolonyası Kullanın

Mürekkep lekelerini kolay yoldan çıkarmak için yüksek oranda alkol içeren bir preparat kullanabilirsiniz. Koltuktaki mürekkep lekesini çıkarmak için yüksek oranda alkol içeren bir madde kullanın. Evlerde sıkça bulunan kolonya bu konuda işinize yarayabilmektedir.

Mürekkep lekesi olan yeri bol miktarda kolonya ile güzelce siliniz. Bu işlemi bir beze döktüğünüz kolonya ile silerek gerçekleştirebilirsiniz. İşlemi mürekkep lekesinin az yoğun olduğu yerden çok yoğun olduğu kısma doğru gerçekleştirin.

Az miktarda mürekkep lekesi içeriyor ise kolonya içeren kolonyalı mendiller, ıslak mendiller ile de zaman kaybetmeden temizleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

2-)Aseton Kullanınız

Aseton, boyar maddeleri çıkarma özelliği olan apolar bir çözücüdür. Bu çözücüden yararlanarak koltukta oluşan mürekkep lekelerinden de kolayca kurtulabilirsiniz.

Aseton ile koltuğunuzda oluşan mürekkep lekesini çıkarmadan önce muhakkak deneme yapınız. Koltuğunuzun görünmeyen bir kısmında asetonu dökerek deneyin. Koltuğunuzun dokusunda ve renginde bir değişim meydana gelmiyor ise asetonu kullanarak mürekkep lekesinden kurtulabilirsiniz.

Lekenin daha fazla dağılmasını engellemek için diğer yöntemlerde uyguladığınız gibi bu yöntemde de silme işlemini lekenin az yoğun olduğu ortamdan çok yoğun olduğu ortama doğru gerçekleştiriniz. Aynı zamanda lekenin dağılmaması için kirlenen bezleri sık sık yenisi ile değiştiriniz.

3-)Leke Çıkarıcı Kullanın

Piyasada birçok farklı markanın kendi adına üretmekte olduğu leke çıkarıcı kimyasal madde bulunmaktadır. Mürekkep lekelerini çıkartmak üzere tasarlanmış özel kimyasallarda bulunmaktadır. Bu kimyasallardan herhangi birini kullanarak lekelerden kurtulabilirsiniz.

Lekelerin çıkarılmasını sağlamak için kullandığınız kimyasalın koltuk dokumasına zarar vermediğinden emin olunuz. Bunun için yıkama aşamasında da dikkatli olunuz. Yıkama şartına uymayan kumaşlarda çok daha dikkatli olunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ