Kurabiye Nasıl Saklanır?

Kurabiye Nasıl Saklanır?

Hamur işi yiyecekler Türk mutfağında oldukça yaygın olan ve çok sevilen yiyecek gruplarından biridir. Bunun için evlerde sık sık farklı hamur işi ürünler yapılır. Ancak en çok tercih edilen hamur işi yiyeceklerin ilk sıralarında kurabiyeler yer almaktadır. Kurabiyeler farklı çeşitlerde yapılabilir. Genel anlamda kurabiyeleri tatlı, tuzlu ve baharatlı kurabiyeler olarak ayırmak mümkündür. Ancak aynı türe ait kurabiye türleri de kendi aralarında farklılık göstermektedir.

Bunun nedeni içlerinde kullanılan malzemelerin farklılık göstermesidir. Temel malzeme anlamında neredeyse tüm kurabiyeler aynı malzemeleri içerse de çeşitliliğini sağlayan malzemeler farklılık göstermektedir. Bazı kurabiyeler meyveli bazıları çikolatalı olabilir ya da baharatlı kurabiyelerde farklı çeşitlerde baharatlar kullanılarak çeşitli lezzetler elde edilebilir.

Çeşitli malzemeler kullanılarak hazırlanan bu kurabiyeleri özellikle küçük çocukların yaşadığı evlerde çok daha uzun süre saklamak istenir. Bu noktada bu kurabiyelerin nasıl saklanması gerektiğine dikkat etmek gerekir. Çünkü doğru yöntemlerin uygulanmaması sonucunda kurabiyeler hızla bayatlayabilir.

Kurabiye Nasıl Muhafaza Edilir?

1-)Kurun ve Serin Bir Yerde Saklama

Kurabiye saklamak için ilk dikkat edilmesi gereken nokta kurabiyelerin saklanacağı ortamdır. Kurabiyeleri çok soğuk ortamda saklamak doğru bir yöntem değildir. Soğuk ortamda kalan kurabiyeler hızla sertleşerek korunmak istenen kıvamından uzaklaşır. Sıcak ortamda kurabiye saklanmak istenirse de kurabiyeler içlerinde bulunan malzemelerin erimesine neden olarak tüketimi zor hale gelen kurabiyeler elde edilmiş olur. Bu nedenlerden dolayı kurabiyelerin kuru ve serin ortamlarda muhafaza edilmeleri gerekmektedir. Doğrudan güneş ışığına maruz kalmayan kurabiyeler tazeliklerini ve lezzetlerini daha uzun süre korurlar.

2-)Aynı Türleri Birlikte Saklama

Aynı türe sahip olan kurabiyelerin birlikte saklanmaları da kurabiyelerin saklanmasında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biridir. Çikolatalı kurabiyelerin çikolatalı kurabiyeler ile birlikte, meyveli kurabiyelerin meyveli kurabiyeler ile birlikte saklanması gerekir. Bunun yanı sıra baharatlı kurabiyeler için kullanılan baharat çeşidine göre de ayırarak saklamak gerekir.

Baharatlar yoğun koku ve lezzette sahip besinler oldukları için farklı baharatlardan yapılmış kurabiyelerin aynı kaplar içinde saklanması özellikle lezzet açısından oldukça sakıncalı bir durum oluşturur. Bu nedenle aynı tür kurabiyelerin bir arada saklanması kurabiyelerin lezzetini ve tazeliğini korumasına katkı sağlar.

3-)Uygun Kaplar Kullanarak Saklama

Uygun kaplar kullanarak kurabiye saklamak kurabiyelerin tazeliğini koruyarak daha uzun süre saklanmasını sağlar. Bu nedenle özenle hazırlamış olduğunuz kurabiyeleri plastik ya da silikon kapaklı saklama kaplarına yerleştirerek muhafaza edebilirsiniz. Buna ek olarak cam kavanozları da tercih edebilirsiniz. Cam kaplar ya da saklama kapları kurabiyeleri saklamak için oldukça uygun kaplardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ