Mantar Kaç Dakikada Pişer?

Mantar Kaç Dakikada Pişer?

Mantar özellikle de protein açısından oldukça zengin olan sebzeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu nedenle mantarların düzenli olarak tüketilmesi sağlık açısından önemli bir yer edinmektedir. Ancak mantarın yapısında bulunan besin değerlerinin zarar görmemesi için pişirme süresi çok büyük önem taşımaktadır. Mantar oldukça sulu bir sebzedir. Bu nedenle pişirme işlemi sırasında suyunu salmaktadır ve de bu durum mantarın kısa süre içerisinde kolayca pişmesine neden olmaktadır. Bu özelliğinden dolayı da yemek yapmak için çok fazla zaman bulunmaması durumunda oldukça pratik bir seçenek olarak değerlendirilebilmektedir.

Zaman kazanma anlamında oldukça etkili olmasının yanı sıra mantar aynı zamanda lezzet açısından da oldukça sık tercih edilmektedir. Daha önce de belirtilmiş olduğu gibi pişme süresi lezzet açısından da oldukça önemli olan bir konudur. Mantar fazla pişmesi durumunda suyunu salıp çektiği için yanma olasılığı da artmaktadır. Kıvamında bir mantar yiyebilmek için pişirme süresine dikkat edilmesi gerekir.

Mantarın pişirme süresi ise ne şekilde tüketileceğine göre ve kullandığınız mantarın türüne göre farklılık göstermektedir. Ancak ülkemizde ulaşması en kolay ve ekonomik olan mantar türü kültür mantarı olduğu için mutfaklarda en çok kültür mantarı kullanılmaktadır. Bu noktada da mantarın ne şekilde pişirileceği konusu daha çok önem kazanmaktadır.

Mantarın Pişme Süresi Ne Kadar?

1-)Fırında Mantar Pişirme

Fırın kullanılarak pişirilen mantar yemekleri en çok tercih edilen mantar yemekleri arasında yer almaktadır. Farklı farklı çeşitlerde fırında mantar yemekleri yapılabilir. Ancak bu çeşitlilik mantarın pişme süresi çok fazla etkilemektedir. İster mantarın şapka kısmını bütün olarak fırın tepsisine dizerek istersenizde mantarları bütün bir şekilde istediğiniz boyutlarda ve şekillerde doğrayarak fırın tepsisine dizerek fırında pişirmeniz mümkündür. Eğer mantarları çeşitli boylarda ve şekillerde keserek pişirmeyi tercih ediyorsanız sevdiğiniz baharatlar ile de harmanlayarak farklı bir lezzet yakalayabilirsiniz. Her ne şekilde pişirmeyi tercih ederseniz edin mantar ortalama 220 derecede çalışan bir fırında 20 ila 30 dakika içerisinde pişmektedir.

2-)Tavada Mantar Pişirme

Tavada mantar pişirme genellikle mantar sote için kullanılan bir işlem olsa da farklı mantar yemekleri içinde uygulanabilmektedir. Ne tür bir yemek yaparsanız yapın mantarlar tavada pişeceği zaman mutlaka 3-4 parçaya ayrılır. Bu yüzden mantarın tavada pişme süresi açısından bir fark ortaya çıkmamaktadır. Mantar tavada pişirilmesi durumunda 15 dakikada hazır hale gelmektedir.

NOT: Mantarın piştiğini mantar kararmaya başladığında anlayabilirsiniz. Pişme süresi mantarların büyüklüğüne, ateşin harına ve kullanılan kabın malzemesine göre farklılıklar gösterebilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ