Kurutulmuş Çiçek Nasıl Saklanır?

Kurutulmuş Çiçek Nasıl Saklanır?

Gelen çiçek önemli ve değer verdiğimiz bir insandan geliyorsa atmaya kıyamayıp saklamak isteriz. Fakat çiçekler kurumaya başladıkça tozlanmaya, dökülmeye de başlar. Öncelikle çiçek henüz tazeyken uygulanması gereken birkaç püf nokta vardır ve bu püf noktalar çiçeğinizin dökülmesini etrafı kirletmesini engeller. Fakat kurutulmuş bir çiçeği olduğu gibi saklamak biraz daha zor ve uğraştırıcıdır. O yüzden biz de size farklı birkaç alternatiften bahsedeceğiz. Böylece hem çiçeğinizi atmamış hem de dökülmesi veya tozlanmasıyla uğraşmamış olacaksınız. 🙂

Kurutulmuş Çiçek Nasıl Saklanır?

  • Öncelikle asarak kuruttuğunuz çiçeğiniz için büyük bir fanus temin etmenizi istiyoruz. Ya da şöyle söyleyelim, çiçeğinizin boyutuna göre bir fanus elde edin. Sonrasında geniş bir masanın üzerine çiçeğinizi koyun ve eğer mümkünse çok zarar vermeden, yani parçalanmasına müsaade etmeden makas yardımıyla çiçeğini kesin ve fanusun içine yerleştirin. Çok sıkıştırmamaya özen göstermelisiniz. Aksi taktirde kuru olduğu için çabucak parçalanacaktır. Bu fanusu evinizin her yerinde rahatlıkla sergileyebilirsiniz. Hatta yaratıcılığınıza bağlı olarak fanusu cam boyasıyla şekillendirebilir ya da çiçeği aldığınız tarihi üzerine not edebilirsiniz.
  • Diğer bir yöntemde ise kullanacağımız ana malzeme kavanoz. Özellikle turşu kurmak için sıklıkla tercih edilen en büyük boy kavanoz almanızı istiyoruz. Bu kavanozun içine de kurutmuş olduğunuz çiçeği dikkatli bir şekilde yerleştirerek evinizin bir köşesinde rahatlıkla muhafaza edebilirsiniz. Hatta farklılık olması açısından kavanozun üzerini ya da kapağını boyayabilir ve daha renkli olmasını sağlayabilirsiniz. Bu uygulamada bazen büyük demet halindeki çiçekler kavanoza sığamadığı için bir kısmını ayırmanız gerekebiliyor. Fakat tamamen nasıl hareket etmeniz gerektiği sizin elinizde.

Taze Çiçek Nasıl Kurutulur?

Her çiçek bir gün kurur. Eğer sizin için önemli bir yere sahip ise bu çiçeği kurutmadan evvel dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar vardır. Öncelikle çiçeğiniz henüz tazeyken üzerine bol miktarda saç spreyi sıkarak üst kısmında bir tabaka oluşmasını sağlamanız gerekiyor. Bu önemsiz bir detay gibi dursa da ilerleyen zamanlarda kurumuş çiçeğiniz dökülmeye ya da tozlanmaya başladığında ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız. 🙂 Daha sonrasında 2-3 gün tersten asarak iyice kurutmalısınız. Bu esnada da dilerseniz birkaç kez daha sprey sıkabilirsiniz. Özellikle çiçek kısımlarına sıkmanızı öneriyoruz. Çünkü en çok dökülen kısımlar çiçekleri.

Bu şekilde kurumasını sağladıktan sonra dilerseniz yukarıdaki saklama yöntemlerinden birini kullanabilirsiniz. Ya da şöyle bir şey de yapabilirsiniz; çiçeğinizi iyice spreyledikten ve dokununca dökülmesine neden olmayacak kadar kuruttuktan sonra yine yukarıdaki gibi büyük bir kavanoz temin edebilirsiniz. Henüz tam kurumamış olduğundan kavanozun içine daha rahat sokabilirsiniz. Bir süre kavanozun kapağını kapamadan bu şekilde kurumasını sağladıktan sonra, kapağı kapatarak evinizde aksesuar olarak da kullanabilirsiniz.

Kurutulacak Çiçekleri Su İçinde Tutmak

Bu aslında tamamen yanlış bir uygulama. Çünkü çiçekler koparılmış olduklarından su da bir süre canlı gibi gözüküyor olsa da birden çürümeye başlıyorlar ve kokuya sebep oluyor. Hatta daha sonrasında çiçeği kurutmak isteseniz de hala bu çürük kokusu devam edebiliyor. O yüzden eğer çiçeği kurutmayı hedeflediyseniz tekrar suyun içinde bekletmemenizi öneriyoruz. Bunun yerine yukarıdaki sprey ve ters asma yöntemini uygulayarak çiçeğinizi kurutabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ