Mangalda Kuşbaşı Et Nasıl Yumuşak Olur?

Mangalda Kuşbaşı Et Nasıl Yumuşak Olur?

Mangal havaların ısınması ile birlikte sıklıkla ve sevilerek yapılan bir etkinlik haline gelmektedir. Çok sıcak günlerde özellikle de mangal başında duracak olan kişi için pek cazip bir etkinlik olmasa da gerek ilkbahar ve sonbahar aylarında havalar aşırı ısınmadan ya da tam kış gelmeden öncesi mangal yapmak için en ideal zamanlardır. Mangalda pişecek olan yiyecekler ise mangal yapma konusundaki en önemli noktadır. Türk halkı yemeğe oldukça düşkündür.

Özellikle de keyif almak için yapılan mangallarda hem iştah açılır hem de yenecek olan yemeklerin evde yapılan yemeklere oranla daha lezzetli olması istenir. Mangalda en çok tercih edilen besinler ise kırmızı et çeşitleri ya da beyaz et çeşitleri arasından seçilir. Tamamen damak zevkine göre tercih edilmiş olan bu besinlerin yanına ise genellikle salata ya da közlenmiş sebzeler tercih edilir ve oldukça leziz sofralar hazırlanır. Bu sofralar hem göz doyurucu olur hem de gerçek anlamda oldukça doyurucu olur. Mangalda pişen birçok yiyeceğe ise bu lezzeti katan şey kullanılan soslardır.

Kırmızı et tercih edilerek hazırlanan yemeklerde ise sostan daha önemli olan şey marinasyon işlemidir. Kırmızı et yapısı itibari ile pişme işlemi sırasında biraz sertleşmektedir. Bu durumda yeme sırasında alınan keyfi azaltmaktadır. Bu nedenle etleri yumuşatmak için öncesinde marine etmek gerekir. Marine işlemi ile birlikte aynı zamanda etler aslında soslanmış da olur. Böylece hem yumuşak bir et hem de aromasından dolayı daha lezzetli bir et ortaya çıkmış olur. Mangalların vazgeçilmezlerinden birisi de çöp şişlerdir. Bu nedenle kuşbaşı etler kullanılması gerekir. Kuşbaşı et marine etmek için ise izlenmesi gereken yollar bulunmaktadır.

Kuşbaşı Et Nasıl Marine Edilir?

1-)Kuşbaşı Etlerin Hazırlanması

Kuşbaşı etlerinizi güvendiğiniz bir kasaptan ya da yerden temin ettikten hemen sonra marine etmeniz etinizin daha lezzetli olmasına neden olur. Bu nedenden dolayı mutlaka etleri kullanmadan önce taze olarak almanız gerekir. Ayrıca etleri yemeyi düşündüğünüz zamandan bir gün öncesinde almanız daha lezzetli bir et tüketmenize neden olacaktır. Mangalda pişirmek üzere bir gün önceden almış olduğunuz kuşbaşı etlerinizi eve gelir gelmez öncelikle sudan geçirerek yıkayın. Ardından bir süzgeç içerisine koyarak sularının süzülmesini bekleyin. Ancak bu sırada etlerin kurumamasına özen göstermeniz gerekir.

2-)Marine Sosunun Hazırlanması

Marine sosunu hazırlamak için bir kabın içerisine etlerinizin miktarına göre sızma zeytinyağı ekleyin. Üzerine kimyon, kırmızı toz biber, kekik ilave edin. isteğe bağlı olarak farklı baharatlar tercih edilebilir. Ardından birkaç tane arpacık sopan ve sarımsak ekleyin. Son olarak kuşbaşı etleri de aynı kabın içerisine alarak tüm malzemeleri harmanlayarak 1 gece bekletin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ