Mantar Yıkanır mı?

Mantar Yıkanır mı?

Beden sağlığı açısından birçok faydası bulunan mantarların bu faydalarından yararlanabilmek için düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. Ancak mantar tüketirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Dikkat edimesi gereken noktaların başında ise mantarın türü gelmektedir. Birçok türü bulunan mantarın tüketilmemesi gereken zehirli türleri de bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı da tüketeceğiniz mantarın zehirsiz olduğundan mutlaka emin olmanız gerekir. Zehirsiz bir mantar türü temin ettiğinizden emin olduktan sonra ise dikkat etmeniz gereken nokta mantarın temizliğidir. Mantar, patates gibi çabuk kararan bir besindir.

Bu nedenle mantarın temizliği mutlaka tüketilmeden hemen önce yapılmalıdır. Mantarın temizliğini sağlamak için ise iyice yıkamak gerekir. Yıkama işlemini uygulamak için ise iki farklı yöntem kullanılmaktadır. Yıkama yöntemlerinin farklılığı ise tamamen sizin tercihinize kalmış bir durumdur. Lezzet açısından ya da pişirme kolaylığı gibi farklı konular açısından mantarları hangi yöntem ile temizlediğinizin bir önemi bulunmamaktadır.

Mantar Nasıl Temizlenir?

1-)Mantarların Bütün Olarak Temizlenmesi

Mantarların bütün olarak temizlenmesi daha pratik bir yöntemdir. Mantarların şapkalarını ve saplarını ayırmanız gereken bir yemek yapmayı düşünmüyorsanız, uygulamasının daha pratik olmasından dolayı bütün olarak temizleme yöntemini tercih edebilirsiniz. Bunun için kullanacağınız bütün mantarların sığabileceği büyüklükte bir kabı içi su dolu bir şekilde lavabonun yanına yerleştirin.

Ardından lavabonun diğer yanına tüm mantarları çıkarın ve suyu az akacak şekilde açın. Daha sonra her mantarı tek tek alarak akan suyun altında ovalayarak yıkayın. Ovalama işlemi sırasında mantarın şapka kısmındaki kabukları soyulmalara neden olabilir. Bu kabukların soyulması şart değildir. Ancak görüntüsünden hoşlanmıyorsanız ya da ovalama işlemi sırasındaki kısmi soyulmalardan rahatsız oluyorsanız bu kabukları tamamen soyabilirsiniz. Yıkadığınız mantarı hazırladığınız su dolu kabın içerisine koyun. Her mantar için bu işlemi tek tek uygulayarak temizleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

2-)Mantarların İkiye Ayrılarak Temizlenmesi

İkiye ayırarak temizleme yöntemi için öncelikli olarak lavabonun bir yanına içi temiz su ile dolu yeterli büyüklükte bir kap koyun ve diğer tarafa da temizleyeceğiniz mantarları çıkarın. Ardından tüm mantarların şapka ve sap kısımlarını ayırın. Ayırma işlemi tamamlandıktan sonra hepsini kullanmayacaksanız kullanılmayacak kısımları ayırarak kaldırın. Kalan kısımları da akan suyun altında ovalayarak iyice yıkayın ve yıkadığınız mantarı su dolu kabın içerisine koyun.

NOT: Mantarların suda bekletilmesi bir miktar şişmesine neden olacaktır. Eğer kızartma yapmak için mantar kullanacaksanız ve mantarları suda bekletirseniz mantarlar şişeceği için daha az miktarda yağ çekecektir. Bu durumda daha hafif bir kızartma elde etmenize neden olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ