Mobilyadaki Lekeler Nasıl Çıkar?

Mobilyadaki Lekeler Nasıl Çıkar?

Mobilyalar kullanımı esnasında çok dikkatli olunmadığı takdirde sık sık kirlenir ve leke oluşumu gözlenir. Mobilyalarda oluşan lekeleri çıkarmak için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Evlerde bu pratik ve etkili yöntemlerden bir tanesini kullanarak mobilyalarınızı yeni alınmış bir mobilyaya dönüştürebilirsiniz.

Mobilyalarda oluşan lekeler daha çok mobilyanın kumaş kısımlarında kullanıma bağlı kirlenme şeklinde gözlenmektedir. Ancak bazı durumlarda mobilyaların ahşap kısımlarında da leke oluşumu gözlenmektedir.

Mobilya temizliği yaparken aşağıdaki adımları dikkatlice takip ediniz, kesin ve güzel bir sonuç için tüm adımları uyguladığınızdan emin olunuz.

1-) Sirke Kullanın

Sirke özellikle ahşap mobilyalarda oluşan lekeleri çıkarmak için evlerde sıkça kullanılan ve tercih edilen bir maddedir. Birkaç damla sirkeyi bir kova ılık su içerisine dökün ve bu su ile ahşap mobilyalarınızı güzelce siliniz. Bu işlemin ardından ahşap mobilyaları güzel bir şekilde kurutmayı kesinlikle unutmayın aksi halde su damlalarından kaynaklı lekeler oluşabilir.

Sirkeli su karışımı mobilyaların kumaş kısmında oluşan lekelerin çıkarılmasında da kullanılan alternatif bir yoldur. Bu yöntemi de aynı şekilde hazırlayabilirsiniz. Ilık suyun içerisine birkaç damla sirke koyun ve bu su ile mobilyalarınız silin. Sirke içerisinde bulunan doğal yapılardan dolayı aynı zamanda parlatıcı özelliğe de sahiptir. Bu avantajından da yararlanabilirsiniz.

2-)Çamaşır Suyu

Özellikle açık renkli mobilyaların temizlenmesinde seyreltilmiş halde çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken kullandığınız çamaşır suyunun miktarıdır. Birkaç damla çamaşır suyunu su içerisine damlatınız ve bu su ile mobilyalarınızı güzel bir şekilde siliniz. Bu işlemin ardından bir defa da temiz su ile silip kimyasalı ortamdan uzaklaştırın.

Çamaşır suyunun kullanıldığı yöntemlerde dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi mobilyaya çamaşır suyunun zarar verip vermemesidir. Zarar verebilecek durumda ise kesinlikle çamaşır suyu kullanılmalıdır.

3-)Beyaz Sirke ve Karbonat Karışımı

Mobilyaların üzerinde herhangi bir yiyeceğin ya da içeceğin dökülmesi durumunda leke oluşumu gözlenebilir. Oluşan bu lekelerin çıkarılması için hiç zaman kaybetmeden müdahale edin.

Bir miktar karbonatı leke üzerine dökünüz ve bir süre bekleyin. Bekleme sürecinin ardından karbonatın üzerine bir miktar beyaz sirke dökünüz ve bir süre daha bekleyin. Bu bekleme işleminin ardından eliniz ile ya da bir diş fırçası ile fırçalama işlemi yapınız. Ardından lekeli bölgeyi ılık su ile siliniz ya da durulayın.

NOT: Mobilyalarınızı silme işleminden sonra muhakkak kuru bir bez ile nemini alınız. Bu işlemin ardından bir süre boyunca mobilyaların havalandığından emin olunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ