Ocak Demirleri Nasıl Temizlenir?

Ocak Demirleri Nasıl Temizlenir?

Ocak, mutfakta en sık kirlenen yerlerden bir tanesidir. Yemek yapımından sonra kesinlikle ocak ve ocak demirleri kirlenmekte ve yağ oluşumu gözlenmektedir. Ocak demirlerinin her daim temiz olması, kolay bir şekilde temizlenebilmesi için sık sık ocak temizliğinin yapılması gerekmektedir.

Ocak demirlerini temizlemek için hemen hemen her ev hanımının kullandığı bir yöntem bulunmaktadır. Kullanılan bütün yöntemlerin etki edebilmesi için sürekli uygulanması gerekmektedir. Bizlerde ocak demirlerini temizleyebileceğiniz az zaman alıcı ve pratik yöntemleri aşağıda anlatmaktayız. İyi sonuç alabilmek için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

1-)Yağ Çözücüler

Yağ çözücüler mutfaktaki yağların çıkarılması, kirlerin uzaklaştırılması için sık sık kullanılan ve etkili olan kimyasallardır. Ocak demirlerinde oluşan yağ lekelerini de çıkarmak için yağ çözücü kimyasallardan yararlanabilirsiniz.

Piyasada birçok markanın farklı isimlerde aynı kimyasal maddeye sahip yağ çözücü preparatları bulunmaktadır. Bunlardan herhangi birini alarak kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken aşama yağ çözücüyü koyduktan sonra bir süre ocak demirlerini ovmadan bekleyiniz ardından süngerin sert kısmı ile ya da bir tel ile ocak demirlerini ovun ve ılık su ile yıkayınız.

2-)Karbonat ve Limon Kullanın

Karbonat ve limon yağ lekelerinin çıkarılmasında birlikte oldukça etkili olan iki maddedir. Burada yapmanız gereken limonu ortadan ikiye bölünüz ve üzerine bol miktarda karbonat ilave ediniz. Bu işlemin ardından karbonatlı limon ile ocak demirlerini güzelce ovalayın. Bir süre ovalama işleminden sonra bekleyin ardından bol su ile yıkayın.

Bu işlemi daha etkili yapmak istiyorsanız yapmanız gereken karbonatlı limon ile ovmadan önce ocak demirlerini sıcak su içerisinde bir süre bekletiniz. Bekletme işleminin ardından karbonatlı limonu uygulayın bu şekilde daha derinlemesine bir temizlik yaptığınızı gözleriniz ile göreceksiniz.

3-)Aspirin Kullanın

Piyasada aspirin ismi ile anılan ve güçlü leke çıkarıcı özelliğe sahip olan kimyasal madde ile ocaklarınızın ve ocak demirlerinin temizliğini yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta; kullandığınız yüksek etkili bir kimyasal olduğu için ileride ısı ile etkileşim sonucu demirlerin zehirli gazlar çıkarmasını önlemek amacıyla bol miktarda su ile birden fazla kez yıkamak olmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ