Ev Yapımı Konserve Ne Kadar Dayanır?

Ev Yapımı Konserve Ne Kadar Dayanır?

Ev yapımı konserveleri saklama koşulları da yine neredeyse diğer gıdaların saklama koşulları ile aynıdır. Fakat marketlerde satılan konserveler ile kıyaslandığında daha çabuk tüketilmesi oldukça yararlı olacaktır.

Ev Yapımı Konserve Ne Kadar Dayanır?

Ev yapımı konserveler markette satılan konservelere nazaran daha çabuk bozulabilmektedir. Dışarıda satılan konservelerin içeriğinde bozulmasını geciktirmek için kullanılan bazı malzemeler vardır. Bu malzemeler de evde yapılan konservelerde konulmadığı için, bozulmasını önlemek tamamen saklanma koşullarına ve konservenin yapılış yöntemiyle engellenebilmektedir.

Günümüzde evlerde daha çok yaz sebzeleri taze hali ile alınarak kışın tüketmek amacıyla konserve yapıldığı gibi, aynı şey kış sebzeleri için de yapılmaktadır. Yani burada amaç tamamen doğal ve taze hali ile tüketim yapmaktır.

Ev yapımı konserveleri muhafaza koşullarına bağlı olarak minimum 3 ay maksimum 9 ay kadar saklayabilirsiniz. Tabii ki saklanacak olan konserve de yine içindeki malzemeye göre değişiklik gösterebilmektedir.

Ev Yapımı Konserve Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Konserve yapacağınız gıdayı seçerken tazeliğine bilhassa dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde hem konserveniz uzun süre dayanmayacaktır hem de sağlık açısından riskli olacaktır.
 • Konserve için kullanacağınız kavanozlar ve kapakları ısıya dayanıklı olmalıdır. Aynı şekilde basınca da. Ve bu kavanozların herhangi bir kırığı çatlağı olmadığından emin olmanız gerekmektedir.
 • Konserve hazırlanış aşamasında yapılması gerekenler vardır. Ve bu durum sebze, meyve ve bakliyatlara göre farklılık gösterebilmektedir. Sebzeler konserve yapmadan önce tuzlu su ile haşlanması gerekirken bu durum meyveler için tam tersi olur. Yani meyveleri tatlı suda haşlamak gerekmektedir.
 • Konserve yaparken sebze ve meyveleri bütün olarak yapamazsınız. Bu yüzden mümkün olduğunca küçük boyutlarda doğramanız gerekmektedir. Bu işleme başlamadan önce ise kesinlikle sebze ve meyvelerinizi yıkayarak temizliğinden emin olmanız gerekmektedir.
 • Konserveleri doldururken, haşladığınız gıdaları mümkün olduğunca sıcak hali ile kavanozlara koymaya özen göstermelisiniz. Yine içerisine kavanozu ağzına kadar doldurmayacak şekilde, yani iki parmak boşluk kalacak biçimde su ile doldurmaya özen göstermelisiniz.
 • Konservenizi çok fazla doldurmamaya da dikkat etmelisiniz. Yani ağzına kadar dolu olmamalıdır.
  Konserveleri muhafaza ederken ise;
 • Direkt olarak güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Bu yüzden güneş alan bir ortamdan ziyade daha karanlık bir yerde muhafaza etmenizde fayda var.
 • Konserveleri yine sakladığınız ortamın serin ve kuru olmasına özen göstermelisiniz. Buzdolabında saklanmaması gerektiği gibi mümkünse kiler gibi bir alanda saklanmalıdır.

Konserveyi Tüketmeden Önce Yapılması Gerekenler

 • Eğer konservenizin kapağında şişme varsa kesinlikle tüketmemelisiniz. Normal şartlarda hava almayan kapakta şişkinlik olmayacağı için, bu durumda konserve muhtemelen hava almıştır.
 • Konservenin kapağını açtıktan sonra kötü bir koku ile karşılaştıysanız yine tüketmemenizi öneririz. Doğru bir şekilde muhafaza edilmediği için ya da hava aldığı için konserveniz bozulmuştur.
 • Bozulmuş olan konservelerde böceklenmeler de meydana gelebilmektedir. Böyle bir durumda da kesinlikle tüketmemenizi öneririz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ