Pişmiş Et Nasıl Saklanır?

Pişmiş Et Nasıl Saklanır?

Bizim toplumumuzda et oldukça sevilen besinlerden biridir. Bu nedenle de evlerde her fırsatta et yemeklerinden biri tercih edilir. Ancak et konusunda her aşamada çok dikkatli olmak gereklidir. Çünkü uygun koşullarda saklanmadığı takdirde sağlık sorunlarına neden olabilir. Hatta zehirlenmelere yol açarak ciddi hastalıkları beraberinde getirebilir.

Bu nedenle eti pişirme aşaması da oldukça önemli de olsa saklanma koşullarına fazlası ile dikkat edilmelidir. Et çabuk bozulan bir besin olduğu için uygun koşullar sağlanarak saklanmalıdır. Etin farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar beyaz et, kırmızı et ve balık eti olarak ayrılır. Her ne kadar et çeşitleri farklılık gösterse de pişmiş etin saklanma koşulları farklılık göstermemektedir. Pişmiş et çeşitlerini saklama yöntemleri ise şu şekildedir;

1-)Taze Eti Buzdolabında Saklama

Yeni almış olduğunuz eti eve geldiğinizde pişirmişseniz kalan eti uygun bir kaba alarak buzdolabına koyabilirsiniz. Ancak üzerinin mutlaka kapalı olması ve hava almaması gerekmektedir. Bu şekilde pişmiş etinizi muhafaza etmeniz mümkün olsa da bu aşamada dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunmaktadır.

Öncelikle dolabınızda herhangi pişmemiş bir et varsa muhakkak çiğ eti dolabınızın en alt rafına koyun. Pişmiş olan etinizi ise dolabınızın en üst rafına yerleştirin. Bu şekilde çiğ etin suyunun pişmiş ete bulaşma ihtimalini ortadan kaldırarak daha sağlıklı şekilde saklamış olacaksınız.

2-)Taze Eti Buzlukta Saklama

Taze olarak almış olduğunuz eti pişirdikten sonra yakın zamanda tüketmeyecekseniz buzlukta da saklayabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Taze eti buzlukta saklarken mutlaka porsiyonlar olarak paketlemelisiniz. Bu paketlemelerin haa almayacak şekilde olması sağlığınız açısından fazlasıyla önemlidir. Ayrıca pişmiş olarak buzluğa atacağınız etin taze alınmış olması gerekir. Çünkü çözdürülen etler tekrar dondurulduğu zaman bakteri oluşumu nedeni ile sağlığı ciddi derecede tehdit eder.

3-)Çözdürülmüş Eti Buzdolabında Saklama

İstediğiniz et yemeğini yapmak için etinizi buzluktan çıkararak elde ettiyseniz bu eti pişirdikten sonra mutlaka buzdolabında saklamalısınız. Çünkü buzluktan çıkan etler tekrar buzluğa atıldığı takdirde bakteri oluşumuna neden olur ve insan sağlığını ciddi derece tehdit eden sonuçlara neden olur.

Bu yüzden hava almayacak şekilde iyice kapatılarak saklanmalıdır. Ayrıca plastik kaplara da konulmamalıdır. Ancak buzdolabı poşetlerine konularak saklanabilir. Bu şekilde saklamayı tercih ediyorsanız buzdolabı poşetine koyduktan sonra alüminyum folyo ile sarın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ