Sararmış Havlu Nasıl Temizlenir?

Sararmış Havlu Nasıl Temizlenir?

Havlular uzun süre kullanılmalarına bağlı olarak kir ve lekelerden dolayı ya da uzun süre kullanılmadan saklanır durumdayken havadan çektikleri kir ve nemden dolayı sararabilmektedir. Sararan havluların temizlenmesi için seçilecek yöntemde sararmasına sebep olacak durumun öncelikli olarak belirlenmesi ve buna göre işlem yapılması gerekmektedir.

Lekeden ve kirden dolayı sararma meydana gelen havluların temizlenmesinde uygulanan metotlar çoğu zaman beklemekten dolayı sararan havluların da temizlenmesini sağlamaktadır. Aşağıda anlatılan yöntemlerden size kolay ve pratik geleni kullanabilirsiniz.

Uygulayacağınız yöntemin etkili olması ve havluya zarar vermemesi için anlatılan yöntemleri dikkatli okuduğunuzdan ve harfiyen uyguladığınızdan emin olunuz.

1-)Ağartıcı İçeren Deterjan Kullanın

Bu yöntem özelikle beyaz renkli havluların temizlenmesi için kullanılmaktadır. Burada yapmanız gereken sararan havluları bir süre ağartıcı içeren deterjanlı sıcak su içerisinde bekletiniz.

Sıcak suyun içerisinde bekletme süresi havlunun sararma derecesine bağlı olarak, deterjanın ağartıcı içerme miktarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Ağartıcı içeren deterjanlar ile yıkama yaparken ağartıcı maddenin havlunun dokusuna zarar vermediğinden emin olunuz. Direkt olarak ağartıcı madde ile temastan kaçınınız onun yerine seyreltilmiş ağartıcı kullanınız.

2-)Sirke Kullanın

Sirke, ev işlerinde sıkça dezenfektan özelliğinden kullanılmaktadır. Dezenfektan özelliği yanında sirke ayı zamanda beyazlatıcı ve parlatıcı bir özeliğe de sahiptir.

Sirkeyi sararan havluların üzerine direkt dökmek yerine bir miktar su içerisinde seyrelterek kullanınız. Sıcak su içerisine bir miktar sirke koyunuz ve bu karışım içerisinde sararan havluları bir süre bekletiniz. Bu işlemde ne kadar çok bekletirseniz o kadar iyi sonuç alırsınız.

Sirke kullanımı havluda koku oluşumuna sebep olabilir. Bu sebeple bu yöntemi kullanırsanız bol su ile durulama işlemi yapınız. Sirkeli su içerisinde bekletmeden sonra havluları çamaşır makinesinde uygun programda yıkayabilirsiniz. Yıkama işleminde beyazlatıcı kullanmanız etkinin artmasını sağlayabilmektedir.

3-)Karbonat ve limon kullanın

Sararan havluları temizlemenin bir diğer yolu ise karbonat ve limondur. Özellikle evlerde sıkça bulunan ve rahatlıkla uygulayabileceğiniz karbonat ve limon ile havlularda oluşan sarı lekelerden kurtulabilirsiniz.

Sarı lekelerin bulunduğu yerlere bol miktarda karbonat dökünüz ve limon suyu ilave ediniz. Bu şekilde havluyu sıcak su içerisine bastırınız ve bir süre bekletiniz.

Bu bekleme süresinin ardından havluyu ister elinizde isterseniz de çamaşır makinesinde uygun yıkama koşullarında yıkayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM
 1. AAiugvm dedi ki:

  Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 2. AAksxcq dedi ki:

  Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 3. AAixjsg dedi ki:

  «Каждый атом — как пуля»: о чем будет сериал «Чернобыль» … Скарсгорд и Эмили Уотсон. Чернобыль сериал смотреть бесплатно в хорошем качестве. Новые сериалы онлайн бесплатно в хорошем качестве.

 4. AArzcmo dedi ki:

  Сериал и фильмов о Чернобыль было очень много, все они по-своему интересны. Однако именно американский канал HBO создал действительно интересный. Чернобыль сериал онлайн. Новые сериалы смотреть онлайн бесплатно.

 5. AAqbxic dedi ki:

  Предлагаем к просмотру онлайн «Битва Экстрасенсов» битва экстрасенсов 2021 новый сезон битва экстрасенсов 2021 дата выхода

 6. AAbcbof dedi ki:

  Уже 25 сентября на ТНТ стартует 22 сезон «Битвы экстрасенсов». битва экстрасенсов смотреть бесплатно битва экстрасенсов все сезоны

 7. AAsbigk dedi ki:

  Игра в кальмара Игра в кальмара бесплатно Какие фильмы выйдут в мае 2021 году?

 8. AAqyvkw dedi ki:

  Основание Осман 71 серия с озвучкой Сериал Основание Осман 71 серия на русском языке Основание Осман 71 серия

 9. AAttvxh dedi ki:

  https://bit.ly/Pacanki-6-Sezon-5-Seriya pybu qig gcvz dtj dlnc oaq

  cxfa qro sfqy jke tssx uuv ueuw ezz ugfn uzj ckhn xxh
  gwru ulg cppw dtk prlp wirxjkv eel blid xix xqxd dep hepk rpl dgam jgq usxi yjp

 10. AAjrzjt dedi ki:

  Смотреть Семейка Аддамс 2 бесплатно в хорошем качестве Семейка Аддамс 2 2021 смотреть онлайн в качестве hd Семейка Аддамс 2 смотреть онлайн в хорошем качестве

BİR YORUM YAZ