Sararmış Havlu Nasıl Temizlenir?

Sararmış Havlu Nasıl Temizlenir?

Havlular uzun süre kullanılmalarına bağlı olarak kir ve lekelerden dolayı ya da uzun süre kullanılmadan saklanır durumdayken havadan çektikleri kir ve nemden dolayı sararabilmektedir. Sararan havluların temizlenmesi için seçilecek yöntemde sararmasına sebep olacak durumun öncelikli olarak belirlenmesi ve buna göre işlem yapılması gerekmektedir.

Lekeden ve kirden dolayı sararma meydana gelen havluların temizlenmesinde uygulanan metotlar çoğu zaman beklemekten dolayı sararan havluların da temizlenmesini sağlamaktadır. Aşağıda anlatılan yöntemlerden size kolay ve pratik geleni kullanabilirsiniz.

Uygulayacağınız yöntemin etkili olması ve havluya zarar vermemesi için anlatılan yöntemleri dikkatli okuduğunuzdan ve harfiyen uyguladığınızdan emin olunuz.

1-)Ağartıcı İçeren Deterjan Kullanın

Bu yöntem özelikle beyaz renkli havluların temizlenmesi için kullanılmaktadır. Burada yapmanız gereken sararan havluları bir süre ağartıcı içeren deterjanlı sıcak su içerisinde bekletiniz.

Sıcak suyun içerisinde bekletme süresi havlunun sararma derecesine bağlı olarak, deterjanın ağartıcı içerme miktarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Ağartıcı içeren deterjanlar ile yıkama yaparken ağartıcı maddenin havlunun dokusuna zarar vermediğinden emin olunuz. Direkt olarak ağartıcı madde ile temastan kaçınınız onun yerine seyreltilmiş ağartıcı kullanınız.

2-)Sirke Kullanın

Sirke, ev işlerinde sıkça dezenfektan özelliğinden kullanılmaktadır. Dezenfektan özelliği yanında sirke ayı zamanda beyazlatıcı ve parlatıcı bir özeliğe de sahiptir.

Sirkeyi sararan havluların üzerine direkt dökmek yerine bir miktar su içerisinde seyrelterek kullanınız. Sıcak su içerisine bir miktar sirke koyunuz ve bu karışım içerisinde sararan havluları bir süre bekletiniz. Bu işlemde ne kadar çok bekletirseniz o kadar iyi sonuç alırsınız.

Sirke kullanımı havluda koku oluşumuna sebep olabilir. Bu sebeple bu yöntemi kullanırsanız bol su ile durulama işlemi yapınız. Sirkeli su içerisinde bekletmeden sonra havluları çamaşır makinesinde uygun programda yıkayabilirsiniz. Yıkama işleminde beyazlatıcı kullanmanız etkinin artmasını sağlayabilmektedir.

3-)Karbonat ve limon kullanın

Sararan havluları temizlemenin bir diğer yolu ise karbonat ve limondur. Özellikle evlerde sıkça bulunan ve rahatlıkla uygulayabileceğiniz karbonat ve limon ile havlularda oluşan sarı lekelerden kurtulabilirsiniz.

Sarı lekelerin bulunduğu yerlere bol miktarda karbonat dökünüz ve limon suyu ilave ediniz. Bu şekilde havluyu sıcak su içerisine bastırınız ve bir süre bekletiniz.

Bu bekleme süresinin ardından havluyu ister elinizde isterseniz de çamaşır makinesinde uygun yıkama koşullarında yıkayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ