Sentetik Kumaş Kokusu Nasıl Giderilir?

Sentetik Kumaş Kokusu Nasıl Giderilir?

Sentetik kumaşlar günlük hayatta en çok kullanılan kumaş türlerinden biridir. Ancak sentetik kumaşlar özellikle ilk alındıkları anda kumaş özelliklerinden dolayı bir kokuya sahip olurlar. Bu nedenle sentetik kumaşların sahip oldukları bu kokuyu gidermek gerekir. Sentetik kumaşlarda bu kokunun oluşma nedeni ise bu türdeki kumaşların üretiminde uygulanan işlemler ve kullanılan ham maddelerdir.

Bu nedenle sentetik kumaşlardan üretilmiş olan kıyafetler alındığı zaman öncelikle sentetik kokusundan arındırmak için bazı işlemler uygulanmalıdır. Bu işlemleri uygulayabilmek için ise bazı malzemeler gerekmektedir. Sentetik kumaş kokusunu gidermek için uygulanabilecek yöntemlerde gerekli olan malzemeleri karbonat, soda ve tuz olarak sıralamak mümkündür.

Sentetik Kumaş Kokusunu Giderme Yöntemleri

1-)Karbonat Kullanarak Sentetik Kumaş Kokusu Giderme

Sentetik kumaşlarda kullanılan hammaddelerden kaynaklı oluşan kokuların giderilmesi için karbonat kullanmak oldukça etkili bir yöntemdir. Karbonat kullanmak etkili bir yöntem olmasının yanı sıra uygulaması da oldukça kolay olan bir yöntemdir.

Karbonat kullanarak sentetik kumaş kokusu gidermek için 1 çay kaşığı karbonat gerekmektedir. Sentetik kumaştan üretilmiş olan kıyafetlerinizi yıkarken yıkama suyuna 1 çay kaşığı kadar karbonat eklemeniz sentetik kumaş kokusunun giderilmesi için yeterli olacaktır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken çamaşır makinesi kullanarak yıkıyorsanız kıyafetlerinizi makine su almaya başladığında deterjan gözüne ilave etmeniz gerektiğidir. Elde yıkama işlemi uyguluyorsanız da hazırlamış olduğunuz deterjanlı yıkama suyunun içine yıkama işleminden önce eklemektir.

2-)Soda Kullanarak Sentetik Kumaş Kokusu Giderme

Soda kullanarak sentetik kumaş lekesi gidermek oldukça kolay bir yöntemdir. Bu yöntemi uygulamak için gereken tek malzeme sodadır. Kullanacağınız soda miktarı sentetik kumaş kokusunu gidermek istediğiniz kıyafetlerin sayısına göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle soda miktarını göz kararı ayarlamanız gerekir.

Soda kıyafetler için aşındırıcı ya da farklı bir şekilde zarar verebilecek bir malzeme olmadığı için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu yöntemi uygulamak için sentetik kumaş kokusunu gidermek istediğiniz tüm kıyafetlerinizin sığabileceği büyüklükte bir leğeni ılık su ile doldurun. Ardından üzerine bir miktar soda dökün ve kıyafetlerinizi hazırlamış olduğunuz bu karışımda bir süre bekletin. Bekleme işleminin ardından kıyafetlerinizi talimatlarına uygun şekilde yıkayın.

3-)Tuz Kullanarak Sentetik Kumaş Kokusu Giderme

Tuz kullanmak sentetik kumaş kokularını gidermek için uygulanabilecek bir yöntemdir. Bu yöntem uygulaması kolay bir yöntem olmakla birlikte iyi sonuçlarda vermektedir. Kokusunu gidermek istediğiniz kıyafetlerinizi alabilecek büyüklükte bir leğene ılık su doldurarak içine bir miktar tuz koyun.

Daha sonra bir süre kıyafetlerinizi hazırlamış olduğunuz tuzlu su karışımında bir süre bekletin. Bu süre kıyafetlerinizdeki kokunun yoğunluğuna göre farklılık gösterir. Yeterli süre bekledikten sonra kıyafetlerinizi talimatlarına uygun şekilde yıkayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ