Tavuklar Kaç Derece Soğuğa Dayanır?

Tavuklar Kaç Derece Soğuğa Dayanır?

Tavukları soğuğa dayanıklı hayvanlardır fakat 0 derecenin altındaki soğuk havalarda yine bazı önlemler almak doğru olacaktır. Eğer tavuklarınızın içinde hasta olanlar varsa ya da tüyleri dökülen varsa, bu tavuklara bilhassa daha dikkat etmek gerekmektedir.

Tavuklar Kaç Derece Soğuğa Dayanır?

Tavukların aslında soğukla ilgili bir problemleri yoktur. Gün içinde kar ve buzlu bir yerde uzun süre kalmadıkları sürece, geceleri de kaldıkları yerin kapısı kapalı olursa herhangi bir sorun ile karşılaşma olasılığınız oldukça düşüktür. Fakat yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi eğer tavuklarınızın arasında hasta olanlar varsa, onlara karşı biraz daha dikkat etmeniz gerekebilir. Bu tür tavuklara kış için kıyafet örebilirsiniz, bu kıyafetler büyük oranda soğuktan korunmalarına yardımcı olacaklardır. Bunun dışında eğer müsait daha sıcak bir alanınız varsa yine bu şekilde de onları soğuktan koruyabilirsiniz.

Tavuklar soğukluk 0 derecenin altına inmediği takdirde herhangi bir problem yaşamazlar. Fakat -5 gibi havalarda söylediğimiz gibi bulundukları ortamı biraz daha sıcak tutmanız hastalanmalarının da önüne geçecektir.

Tavuk Bakımı

Günümüzde tavuk yetiştiriciliği oldukça yaygın bir meslek haline gelmiştir. Sadece meslek olarak değil, doğal tavuk eti ya da yumurta tüketmek isteyen ve tavuk bakmak için alanı olan hemen hemen herkes tavuk yetiştiriciliğine başlamıştır. Her ne kadar tavuk bakımı kolay gibi gözüküyor dursa da, her canlıda olduğu gibi tavuk yetiştirirken de dikkat edilmesi gereken bazı alanlar vardır.

  • Tavuklar için kullanacağınız yemleri her zaman bildiğiniz ve güvendiğiniz yerden almanızı tavsiye ederiz. Çok pahalı yemler tercih etmek yerine daha ekonomik ve doyurucu yemler almanız hem cebinizi yakmayacak hem de tavuklarınızın beslenmesini sağlayacaktır.
  • Yem seçerken her zaman son tüketim tarihine dikkat ederek almalısınız. İleride beslediğiniz tavuğu tüketme gibi bir amacınız varsa, tavuğun yediği her şeyin bir şekilde sizi ve sağlığınızı da ilgilendireceğini unutmamanız gerekmektedir.
  • Tavuğun cinsi, büyüklüğü, yaşı gibi fiziksel özellikleri de baz alınarak yem alınması gerekmektedir. Tavukları sadece yemle değil, belli bir alan içinde gezmelerine de müsaade etmeniz gerekmektedir. Böylece tavuğunuz değerli besin değerlerini topraktan birebir edinmiş de olacaktır.
  • Su içtikleri kapları sıklıkla temizlemelisiniz. Hatta genel olarak tavukların bulunduğu alanı yani kümesi de mümkün olduğu sürece temizlemeniz, her zaman daha doğru olacaktır.
  • Tavukların rahatlıkla gezebilmelerini ve büyüyebilmelerini sağlamak açısından, bakıldığı alanın geniş tutulması önemlidir. Yine aynı şekilde bu bölgenin etrafını tel ile çevreleyerek, dışarıdan gelebilecek tehditlere karşı tavuklarınızı da korumuş olursunuz. Bu bahsettiğimiz alanın toprak olması da oldukça önemli bir detaydır. Beton ya da fayans gibi alanlarda tavuk bakmak hem kötü bir kokuya sebep olacaktır, hem de tavuklar rahat bir şekilde gezemeyeceklerdir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ