Sütlaç Yaparken Süt Kesilirse Ne Yapılır?

Sütlaç Yaparken Süt Kesilirse Ne Yapılır?

Sütlaç yaparken süt kesilirse aslında yapacak bir şey yoktur. Eğer içine diğer malzemeler konmuş ise artık herhangi bir şekilde o malzeme değerlendirilemeyeceğinden çöpe atılmalıdır. Fakat içerisinde herhangi bir malzeme yokken süt kesilirse o zaman süt peynir olarak değerlendirilebilir.

Sütlaç Yaparken Süt Kesilirse Ne Yapılır?

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi böyle bir durumda önümüzde yalnızca iki seçenek vardır. Eğer sütlacın diğer malzemelerini de süt ile karıştırdıysanız, kesilmesi durumunda maalesef atmaktan başka yapabileceğiniz bir şey yoktur. Yani bu şekilde sütlaç yapmaya devam etmeniz durumunda hem tadı kötü olacaktır hem de görüntüsü. Bu yüzden devam etmeniz doğru değildir. Zaten böyle bir sütlacı tüketmeniz de oldukça zor olacaktır. Fakat eğer diğer malzemeleri koymadan böyle bir durum ile karşılaştıysanız bu sütten börek için kullanabileceğiniz lor peyniri elde edebilirsiniz.

Süt Kesilmesi Nedir?

Süt kesilmesi, ya sütün içeriğinde çoğalan mikroorganizmalar ya da sıcaklığından dolayı sütün katılaşmaya yani pıhtılaşmaya doğru gitmesidir. Süt kesilmesi çoğu zaman sütün bozulmaya başladığının, hatta bozuk olabileceğini kolaylıkla anlayabilmemizi sağlayan bir göstergedir. Bu işlem yalnızca peynir yaparken elde edilmesi gereken bir işlemdir. Bunun dışında sütün bu hale gelmesi her zaman için istenmeyen bir durumdur.

Kesilen sütü içmek ya da tatlı yapmak da kesinlikle kullanamazsınız. Özellikle kesinlikle içilmemesi gerektiğini tekrar hatırlatmak isteriz. Bunun dışında hamur işinizde kullanabileceğiniz bir peynire dönüştürebilir aynı zamanda çabuk bir kullanımla hamurda da tercih edebilirsiniz.

Kesilen Süt Nasıl Değerlendirilir?

1-)Peynir Olarak Değerlendirebilirsiniz

Kesilmiş olan sütün içerisine isteğe göre tuz ve yarım limon sıkarak bu sütü karıştırın ve bir süre dinlendirin. Dinlendirdikten sonra direkt olarak lor peynirini hazırlamış olacaksınız. Bu peynir kahvaltılık bir peynirden ziyade böreklerin içinde kullanabileceğiniz bir peynirdir.

2-)Hamur İşinde Kullanabilirsiniz

Kesilen sütünüzü direkt olarak hamur işlerinde, hamurda kullanabilirsiniz. Evet bu sütün kesilmesinin en büyük sebeplerinden biri bozuk olmasından kaynaklanmaktadır diye söylemiştik. Fakat bu şekilde kullandığınız zaman hamur işinizin tadında herhangi bir değişikliğe sebep olmayacaktır.

3-)Cilt Bakım Sütü Olarak Kullanabilirsiniz

Süt, içinde bir çok mineral ve vitamin bulunduran besin değeri oldukça yüksek olan bir gıdadır. Kesildiği zaman direkt olarak tüketmeniz zararlı olabilir fakat çöpe de atmak istemiyorsanız, cildiniz içinde kullanabilirsiniz. Böylece hem sütün vitamin ve minerallerinden faydalanmış, hem de sütünüzü değerlendirmiş olursunuz.

ÖNEMLİ NOT: Süt genel itibari ile bakteri üretimine oldukça müsait bir üründür. Hatta sürekli olarak üretir fakat bunun hızı sütün muhafaza koşullarına göre değişebilmektedir. Bu yüzden süt ve süt ürünleri tüketmeden önce her zaman son kullanma tarihine göre hareket etmek gerekmektedir. Eğer bu şekilde bir durum ile karşılaştığınızda, sütü direkt olarak tüketmeyi kesinlikle düşünmemelisiniz. Zehirlenme ya da mide ağrısına sebep olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ