Tarhananın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Tarhananın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Ülkemizde oldukça ünlü olan, her hastalıkta her öğünde karşımıza çıkabilen bir çorba türü olan tarhana oldukça besleyicidir. İçeriğindeki tahıl unları, yoğurt, baharatlar ile hazırlanan tarhana besin çeşitliliğini içeren bir çorbadır ve yaz kış rahatlıkla tüketilebilmektedir.

Kuru, yaş, ekşili, sakızlı ve birçok türü olan tarhana geleneksel diyebileceğimiz bir tattır. Yöreden yöreye hazırlama yöntemi farklılık gösteren tarhana doğru saklama şartları altında senelerce tüketilebilen pratik bir besindir. Saklarken gün ışığı, ışık, nem, koku gibi pek çok faktörden kolaylıkla etkilenebilen tarhana için en uygun saklama yöntemi pamuklu bez torbalarda gün ışığından uzak, rutubetsiz ve kokusuz bir ortamda muhafaza etmektir. Az miktarda saklanacak olan tarhana için cam kavanozlarda buzdolabında saklama yöntemini de kullanabilirsiniz.

Zengin besin içeriğinin yanında uygun olmayan şartlarda muhafaza edilen ve bozulan tarhana ile yapılan emeklerin boşa gitmesinin yanında sağlığımıza da zarar verebilmektedir.

  • Sıklıkla evlerde yapılan tarhanaların tüketim süreleri fabrikalarda üretilen, hazır olan tarhanalara nazaran daha kısıtlıdır. Ev yapımı tarhanalar daha doğal olduğu ve daha az ısıl işlem gördüğü için 1 sene içerisinde tüketilmesi uygundur. Bunun yanı sıra hazır olarak alınan fabrika işi tarhanalar daha yüksek ısıl işleme maruz kaldığından dolayı 3 seneye kadar kullanılabilirler.
  • Yöreden yöreye yapımının değiştiğinden söz ettiğimiz tarhana için yoğurt ile yapılan tarhanalar un ile yapılan tarhanalara göre daha kısa sürede bozulup ekşimektedir. Un ile yapılanların içeriği yoğurtla yapılanlara göre daha çok kuru madde içerdiğinden dolayı nem tutma kapasitesi de azalmakta ve kullanım süresi uzamaktadır.
  • Tarhanayı muhafaza ettiğiniz kap ya da bezden tarhananızı kaba dökerken tarhananız eskisi kadar iyi akmayıp, tozcuklar halinde birbirine yapışmışsa bozulmuş demektir.
  • Tarhananızı pişirirken de tazeliğini test edebilirsiniz. İlk yapıldığı gibi taze kokmuyorsa, tadı ekşi bir hal aldıysa ve rengi sağlıklı durmuyorsa tarhananız bozulmuştur.
  • Tarhananızı muhafaza ettiğiniz kaptan çıkarırken kaşığınıza yapışan bir hal almışsa son tüketim tarihi geçmiş demektir.
  • Tarhananın bozulmasını geciktirici en önemli faktör yapılırken yeterince kurutulup neminin iyice giderilmesidir. Pişirilirken yağın rengini değiştiren tarhana bozulmuş demektir.
  • Çeşit çeşit olan tarhanalardan bir olan yoğurtlu tarhana için, içeriğinde bulunan buğdaylar şekil ve renk değiştirmişse tarhananın bozulduğunu anlayabilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ