Tarihi Geçmiş Ayçiçek Yağı Kullanılır mı?

Tarihi Geçmiş Ayçiçek Yağı Kullanılır mı?

Ayçiçeği bitkisinin çekirdeklerinden elde edilen bitkisel bir ürün olan ayçiçek yağı hemen hemen her konuda tercih edilebilmektedir. Özellikle yemeklerde ve salatalarda olmazsa olmazlardan biridir adeta. Doğal ve sağlıklı yemeklerin haricinde kızartma türü yemeklerde de ayçiçek yağı çok tercih edilir. Bunun nedeni; ayçiçek bitkisinin tohumlarından elde edilen bu yağın, yüksek ısıya oldukça dayanıklı olmasıdır. Yemek ve salata dışında ağızdaki zararlı bakterilerin ve mikroorganizmaların ölmesi, yok edilebilmesi için de tercih edilebilmektedir.

Marketlerden rahatlıkla temin edilebilen bir yağ olan ayçiçek yağı da, bilinenin aksine zeytinyağı gibi sağlıklı bir yağ çeşididir. Aslında tüm sıvı yağların, doymamış yağ oranları yüksek olduğu için damar ve kalp rahatsızlıklarını tetiklememesinden dolayı sağlıklı olduklarını söyleyebiliriz.

Yemeklerinde, salatalarında çok fazla ayçiçek yağı tercih eden kişilerin en çok merak ettikleri konuların başında; “tarihi geçmiş ayçiçek yağı kullanılır mı?” sorusu gelmektedir. Bu konuyu içeriğimizin devamında detaylıca inceledik ve siz okurlarımıza aktarmaya çalıştık.

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Ayçiçek Yağı Kullanılır mı?

Son kullanma tarihi geçmiş ayçiçek yağının, sağlığa direkt olarak bir zararı-etkisi söz konusu değildir. Ancak son tüketim tarihi geçtikten sonra yağda, acı bir tat oluştuğu için bu halde tüketen kişilerde mide rahatsızlıklarını tetikleyebilir. Dolayısıyla da tüketim tarihi geçmiş yağın kullanılmamasında yarar vardır. Özellikle marketlerden satın alınan ambalajlı hemen hemen tüm yağlarda, son tüketim tarihine bakmanızda fayda vardır.

Normal şartlarda ambalajlanmış olarak satılan yağlarda(ayçiçek yağı ya da zeytinyağı olabilir) kullanım süresi ortalama olarak 3 yıldır. Yağ çok uygun ortamlarda saklandığında bu süre 5 yıla kadar çıkabilmektedir. Fakat her ihtimale karşılık yağın maksimum 3 yıl gibi bir süre bekletilmesi, bu süreyi geçtiğinde ise atılmasında-kullanılmamasında yarar vardır.

Ayçiçek Yağının Faydaları Nelerdir?

  • Antioksidan açıdan zengin olan ayçiçek yağı, bakteri ve virüslere karşı mücadele ederek vücudun enfeksiyonel rahatsızlıklarla mücadele edebilmesini sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirerek, çok kolay hastalanmanızın önüne geçmiş olur.
  • Doymamış yağ bakımından zengin olan ayçiçek yağı; hafif ve kolay sindirilebilir seviyededir. Kabızlığı önleyici etkisi ile de bilinmektedir.
  • İçerdiği proteinler sayesinde dokuların yapımı ve onarımında da oldukça etkilidir.
  • A ve E vitaminleri açısından zengin olan ayçiçek yağı, cildimiz üzerinde de pek çok faydaya sahip. Hasar ve zarar görmüş cilt hücrelerinin yenilenmesini tetikleyerek cildin nemli ve sağlıklı görünmesini sağlar.
  • Diş eti iltihabı ve diğer diş eti rahatsızlıklarına karşı etkilidir.
  • Damar sertliğine karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.
  • Karaciğerin korunmasında önemli rol oynayarak, nispeten de olsa karaciğer rahatsızlıklarının önüne geçmiş olur.

UYARI: Yukarıda bahsedilen ayçiçek yağı faydalarını görebilmeniz için yağ tüketiminin belirli bir sınırda ve seviyede olması gerekmektedir. Herşeyin fazlasının zararlı olduğu gibi ayçiçek veya zeytinyağının fazlasını tüketmek de faydalı olmayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ