Tavuk Ciğeri Nasıl Temizlenir?

Tavuk Ciğeri Nasıl Temizlenir?

Ciğer severlerin farklılık yaratmak için tercih ettiği tavuk ciğerinin temizlenmesi oldukça basittir. Ciğeri temizlerken yağ ya da deri gibi tabakaları öncelikle ayıklamanız gerekmektedir. Daha sonra ise ciğerin üzerinde bulunan ince bir tabaka olarak bildiğimiz zarını da çıkarmalısınız.

Tavuk Ciğeri Nasıl Temizlenir?

Tavuk ciğeri pişirmeden öncesinde temizlenmesi açısından yapılması gereken birkaç işlem vardır ve bunların bazılarından yukarıda bahsettik. En son zarını da aldıktan sonra ciğeri yıkamanız gerekmektedir.

Birçok rivayete göre ciğerin yıkanmaması gerektiği söylenir. Ama şunu bilmek gerekir ki, ciğer bir sakatat olduğu için temizliği oldukça önemlidir. Etin kanlı olması kısa vadede tüketilmediğinde bozulmasına sebep olacaktır. Bu yüzden soğuk suyun altında bir süre ciğeri kandan arındırmanız gerekmektedir. Daha sonrasında ise pişirme işlemine geçebilirsiniz.

Tavuk ciğeri, besin değeri fazla olduğu için insan vücuduna oldukça faydalı bir sakatattır. Bu yüzden çok sık olmasa da hafta 1 – 15 günde 1 ya da ayda 1 olacak şekilde tüketilmelidir.

Tavuk Ciğerinin Faydaları Nelerdir?

  • Kansızlık giderici özelliği bulunmaktadır.
  • Cilt ve deri sağlığını korur. Özellikle deride bulunan yaraları ya da izleri hücre yenilenmesi sağladığı için geçirici özelliği vardır.
  • İçerdiği protein ve folat besin maddelerinden dolayı özellikle gebe kalma problemi yaşayanlarda ya da doğurganlık ile ilgili herhangi bir problem taşıyanlarda tüketilmesi önerilmektedir.
  • Yine A vitamini açısından zengindir. Bu yüzden göz sağlığını koruyucu etkisi vardır.
  • Sindirime yardımcı rol oynamaktadır.

Tavuk Ciğerinin Zararları Nelerdir?

Tavuk ciğeri de her besinde olduğu gibi aşırı tüketim sonucu problemlere yol açabilmektedir. Özellikle yüksek kolesterolü olan kişilerin aşırıya kaçmadan tüketmeleri daha sağlıklı olacaktır.

Tavuk Ciğeri Nasıl Saklanmalıdır?

Tavuk ciğeri için besin değeri yüksek bir besin olduğunu söylemiştik. Bu besin değerini kaybetmemesi için iyi bir şekilde muhafaza edilmesi ve çok bekletmeden tüketilmesi önerilir. Ciğeri muhafaza ederken ise aslında eti nasıl muhafaza ediyorsak, yine aynı koşulların sağlanması gerekmektedir. Yani kesinlikle oda sıcaklığında bekletilmemelidir, güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Bunun dışında;

  • Ciğer muhafaza edilmeden önce muhakkak temizlenmelidir. Kanlı bir şekilde muhafaza edilmemelidir. Aynı şekilde yıkandıktan sonra suyunun süzdürülmüş olduğundan emin olmalısınız.
  • Hemen tüketilecekse buzdolabı, eğer birkaç gün içinde tüketilecekse kesinlikle dondurucuda saklanması gerekmektedir. Dondurucuda saklarken ise buzdolabı poşetlerinden yardım alabilirsiniz.
  • Elinizde fazla miktarda ciğer varsa, saklarken hepsini bir arada saklamak yerine porsiyonlar halinde buzdolabı poşetlerine koyarak dondurucuda saklamalısınız. Aynı şekilde bu poşetlerin üzerine hatırlamanız açısından dondurucuya koyduğunuz tarihi yazmalısınız.
  • Ciğeri saklarken kesinlikle hava almadığından emin olmalısınız. Aksi takdirde bozulacağından dolayı tüketmeniz sağlığınız açısından zararlı olabilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ