Su Kabağı Nasıl Boyanır?

Su Kabağı Nasıl Boyanır?

Su kabağı oldukça şık görünümü ile hemen hemen herkesin oldukça hoşuna gitmektedir. Yapısı gereği boyama işlemine uygun olan su kabakları genellikle dekoratif olarak ya da lamba olarak kullanılmaktadır. Çeşitli yerlerde hazır olarak satılan su kabaklarını kendiniz boyayarak da yapabilirsiniz. Üstelik ekonomik açıdan da boyama işlemi oldukça uygun olacaktır.

Su kabağını boyama işlemi başta her ne kadar biraz göz korkutucu olsa da dikkat edilmesi gereken noktaların bilinmesi ile oldukça kolay bir iş olmaktadır. Ancak su kabağı boyama işlemi bol miktarda sabır gerektiren bir işlemdir. Dayanıklı ve kaliteli bir sonuç elde edebilmek için sabırla bekleyerek oldukça etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Su Kabağı Nasıl Boyanır?

1-)Su Kabaklarının Temizlenmesi

Boyamak üzere temin etmiş olduğunuz su kabaklarının temizlenmesi boyanın tutması açısından oldukça önemlidir. özellikle de yeni kuruyarak hava, su gibi etkenlerden henüz etkilenmemiş olan su kabaklarının yüzeyinde kaygan yapıda bir zar bulunmaktadır. Bu kaygan zar boyanın tutmasını engelleyerek emeklerinizin boşa çıkmasına neden olabilir. Su kabaklarının aşınmış olması boyayı çok daha iyi tutması için oldukça önemli bir noktadır. Bu nedenle dış yüzeyinde zar bulunan yeni kurumuş su kabakları boyanmadan önce bir bulaşık süngeri yardımı ile bulaşık deterjanı, çamaşır suyu gibi aşındırıcı ve temizleyici maddeler ile temizlenmelidir.

Ancak temizleme işleminin ardından su kabaklarının kurutulması da oldukça önemlidir. Tamamen kuruduğundan emin olana kadar kuruması için bekleyin. Aksi takdirde tekrar boya tutmama ihtimali ortaya çıkmaktadır.

2-)Boyama İşleminin Püf Noktaları

Boyama işlemine başlamadan önce tamamen kurumuş olan su kabağının iyice zımparalanarak pürüzsüz bir yüzeye sahip olması sağlanır. Ancak zımparalama işleminden dolayı oluşan tozlar da boyanın tutmasını engelleyeceği için yüzeyin bu tozlardan iyi bir şekilde arındırılması gerekir. Bu şekilde boyamaya hazırlanmış olan su kabağını boyamak için kaliteli ahşap boyaları yani akrilik boyalar ile kaliteli fırçalar temin edilmelidir. Ne kadar kaliteli malzemeler kullanırsanız boyama işleminizin kalitesi de aynı oranda olur.

Malzemelerin temininden sonra istediğiniz renk ve şekilde su kabaklarını boyayın. Ancak burada bir kat boya attıktan sonra boya tamamen kurumadan ikinci katın kesinlikle atılmaması gerekir. Üst üste atılan boyalar boyaların tutmamasına neden olmaktadır. Bu noktaya dikkat ederek istediğiniz şekilde su kabaklarını boyayabilirsiniz.

3-)Cilalama

Su kabağı boyamada önemli noktalardan sonuncusu da cilalama işlemidir. Boyalar tamamen kuruduğunda mutlaka tüm yüzey cilalanmalıdır. Burada seçeceğiniz cila su kabağını kullanacağınız alana göre değişmektedir. Sentetik parlak cilalar su bazlı mat cilalara göre daha dayanıklıdır. Bu nedenle dış mekanlarda kullanacaksanız sentetik parlak cila tercih edebilirsiniz. Cila işlemini cila kuruduktan sonra birkaç kat daha uygulayarak iyice sağlamlaştırabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ