Taze Antep Fıstığı Evde Nasıl Kavrulur?

Taze Antep Fıstığı Evde Nasıl Kavrulur?

Yakındoğu, Asya ve Akdeniz Bölgesi’nde yetişen sert kabuklu bir meyve olan antep fıstığı en çok Türkiye, ABD ve İran’da yetiştirilmektedir. Yetiştirilme süreci oldukça zorlu olan bu meyve tuzlu ve tuzsuz olarak oldukça sık tüketilen bir üründür. Çiğ hali, kavrulmuş halinden oldukça uygun fiyata satılan antep fıstıklarını çiğ alıp evde kavurmak oldukça ekonomik bir hareket olacaktır.

1-)Fırın ile Kavurma Yöntemi

Suda Bekletme

Kuru haline göre oldukça uygun fiyatlı olan yaş antep fıstıklarını yaklaşık olarak 2-3 saat ılık suda beklettikten sonra kırmızı kabuklarını elleriniz yardımı ile kolayca soyabilirsiniz.

Kapalı Olan Antep Fıstıklarını Çatlatma

Kırmızı kabuklarını soyduğumuz antep fıstıklarından bazıları kapalı halde çıkabilir. Kapalı olarak çıkan antep fıstıklarını ise antep fıstığı kıracağı yardımı ile kabuğu tamamen kırıp ayırmadan her zaman görmüş olduğumuz antep fıstığı açıklığı kadar çatlatmalıyız.

Suda Bekletme

Suda bekleterek kabuklarını soyduğumuz antep fıstıkları haliyle ıslaklığını koruyacaktır. Fırınlama işleminden önce kabuklarını soyduğumuz ıslak antep fıstıklarını bir gün boyunca sererek kurutmak fırınlama işlemi süresini azaltacak ve daha iyi sonuçlar elde etmemizde bize yardımcı olacaktır.

Sos Hazırlama

Fırınlama işleminden önce yapılan sos ile antep fıstıklarınıza aroma sağlayabilirsiniz. 750 gram antep fıstığı için gereken sos malzemeleri ise yarım su bardağından biraz fazla su, 2 tatlı kaşığı un, 6 tatlı kaşığı kadar tuzdur. Su, un ve tuz iyice karıştırılarak homojen bir karışım elde edilmelidir. Tuzun iyice eridiğinden emin olduktan sonra hazırlanan sos antep fıstıklarının üzerine dökülmelidir.

Fırınlama

Hazırlanan sos ile iyice karıştırılan antep fıstıkları yaklaşık 35-40 dakika süresince 150 derecelik bir fırında pişirilmelidir.

Fırınlanırken Kontrol Etme

Fırında pişerken belli zaman aralıkları ile antep fıstıkları çıkartılıp bir kaşık yardımı ile karıştırıldıktan sonra tekrar fırına verilmelidir. Bu sayede fıstıklar birine daha az yapışır ve eşit şekilde pişer.

Pişme Kontrolü

Fırınlanan antep fıstıkları alışılagelmiş bir kabuk açıklığına ulaşmış ve diğer antep fıstıkları ile birbirine yapışmıyorsa iyice piştiğini anlayabilirsiniz.

2-)Tava ile Kavurma Yöntemi

Tava ile kavurma yönteminde de ilk 3 aşama fırın ile kavurma yöntemiyle aynı şekildedir. Sonrasında ise tavaya konulan antep fıstıklarının üzerine tuzlu su eklenerek, yavaş yavaş kavrulur ve tüketime hazır hale getirilir.

Tavsiyeler

 • Antep fıstıkları tüketilecek miktarda kavrulmalıdır. İhtiyaçtan fazla miktarda kavrulan ve tüketilmeyen antep fıstıkları zaman içerisinde nemlenip yumuşayarak bayatlayacaktır.
 • Tüketilecek miktardan daha fazla kavrulan antep fıstıkları ise bez bir torbada saklanmalıdır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Charlesger dedi ki:

  “I haven’t seen you in these parts,” the barkeep said, sidling over to where I sat. “Personage’s Bao.” He stated it exuberantly, as if solemn word of honour of his exploits were shared by means of settlers around multifarious a fire in Aeternum.

  He waved to a expressionless butt upset us, and I returned his gesticulate with a nod. He filled a glass and slid it to me across the stained red wood of the excluding prior to continuing.

  “As a betting chains, I’d be ready to wager a fair portion of silver you’re in Ebonscale Reach on the side of more than the wet one’s whistle and sights,” he said, eyes glancing from the sword sheathed on my hip to the bend slung across my back.

  http://images.google.co.nz/url?q=https://renewworld.ru/new-world-kak-popast-na-alfa-i-beta-testy/

BİR YORUM YAZ